Cztery poznańskie uczelnie wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

Tegoroczna inauguracja nowego roku akademickiego miała szczególną oprawę. Nowy rok akademicki zainaugurowały bowiem wspólnie cztery poznańskie uczelnie, które świętują 100-lecie swojego istnienia: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Gościem inauguracji był Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jerzy Bralczyk.

Cztery poznańskie uczelnie wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki
Cztery poznańskie uczelnie wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

- Razem rozpoczynamy setny rok akademicki, nawiązując do roku 1919, kiedy to rozpoczęła działalność Wszechnica Piastowska. To z niej wywodzą się cztery poznańskie uczelnie - mówił prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM. - Marzenie poznaniaków o uniwersytecie, sięgające XVI wieku, mogły się spełnić po zakończeniu pierwszej wojny światowej, odzyskaniu niepodległości i zwycięskiemu zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Był to rok 1919. Rok później Wszechnica przyjęła nazwę Uniwersytet Poznański - wspominał rektor UAM.

Jak podkreślił, jest też inny ważny powód, który sprawia, że nadchodzący rok będzie dla uniwersytetu niezwykle istotny, a wręcz przełomowy.

- To zmiana porządku prawnego, w którym funkcjonujemy. Dzisiaj wchodzi w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co oznacza, że czekają nas wyzwania związane z wdrażaniem nowych przepisów. Wyzwania, bo wprowadzać je będziemy w atmosferze poczucia niestabilności prawa, podważania autorytetu sądów i konstytucji, oraz fundamentalnej dla demokracji zasady trójpodziału władzy - mówił prof. Andrzej Lesicki. Jak dodał, samą zmianę przepisów w świecie akademickim, postrzega jako szansę na rozwój uczelni.

O konieczności rozwoju poznańskich uczelni i roli społeczności akademickiej mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

- Żyjemy w mieście akademickim, a uczelnie wyższe są naszym wielkim kapitałem. W głównej mierze to one ukierunkowują miasto, określają jego charakter i decydują o jego atrakcyjności. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby Poznań bez Uniwersytetu Poznańskiego, czyli w konsekwencji bez: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego - mówił Jacek Jaśkowiak. - Wszyscy mieszkańcy, bez wyjątku, czerpią z nietuzinkowej, stuletniej tradycji. Tradycji, z której jesteśmy naprawdę dumni. Wykształciło się tu wiele pokoleń. Dzięki solidnemu przygotowaniu, z odwagą i bez kompleksów zdobywają dziś zawodowe i naukowe szczyty oraz kształtują polską, europejską i bywa - że światową - rzeczywistość. Pragnę podkreślić, że chcemy być dla Państwa wsparciem. Rozwój szkolnictwa wyższego i sukcesy rodzimych uczelni są naszą poznańską racją stanu - zwrócił się do jubilatów prezydent Poznania.

Niestety w trakcie uroczystości nie obyło się bez problemów. Uroczystość musiała zostać przerwana na kilkadziesiąt minut, kiedy to do organizatorów dotarł mail z informacją o rzekomo podłożonym ładunku wybuchowym. Po sprawdzeniu okazało się, że był kolejny fałszywy alarm. Policja poszukuje sprawcy.

A już 3 października 2018 w auli UAM odbędzie się tradycyjny koncert inaugurujący nowy rok akademicki. Tym razem wystąpi Mezo - jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia, absolwent UAM. Towarzyszyć mu będą wykładowcy, studenci i przyjaciele Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Koncert tłumaczony będzie na język migowy, a dochód z wydarzenia zostanie przekazany na zakup wózka elektrycznego dla studenta UAM Marka Suwezdy. Bilety cegiełki w cenie 15 zł dostępne będą przed koncertem.

Wydarzenia związane z obchodami rocznicy są przewidziane na cały rok akademicki 2018/2019. Ich kulminację zaplanowano na maj. Wtedy na stadionie miejskim wystąpi słynny tenor Andrea Bocelli.