Dwunasty Półmaraton na stulecie Uniwersytetu

Ponad 10,5 tysiąca osób zapisało się już do 12. PKO Poznań Półmaratonu, który odbędzie się 14 kwietnia 2019. W tym roku biegacze będą mogli uczcić 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego.

Dwunasty Półmaraton na stulecie Uniwersytetu
Dwunasty Półmaraton na stulecie Uniwersytetu

- Bieg organizujemy zarówno dla poznaniaków, jak i gości. Mieszkańcy Poznania zawsze licznie i chętnie dopingują biegających. Do tych, którzy nie są jednak zainteresowani apeluję o cierpliwość przez te kilka godzin. W tym roku bieg będzie wyjątkowy, ponieważ zbiega się ze stuleciem Uniwersytetu Poznańskiego - mówi Jędrzej Solarski.

Według stanu na 1 kwietnia do limitu biegaczy, 12 tysięcy, brakuje niecałe półtora tysiąca. Wszystko wskazuje, że rekord sprzed trzech latach, kiedy na mecie zameldowało się 11 347 biegaczy, może zostać pobity.

- Nie chcemy ścigać się z innymi organizatorami półmaratonów w Polsce. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo biegaczy. Uważamy, że limit 12 tysięcy osób jest wystarczający. Dodatkowo, po wieloletnich poszukiwaniach, znaleźliśmy optymalną trasę. W tym roku będzie ona taka sama jak w zeszłym. Trasa jest płaska i szybka, zdecydowanie sprzyjająca biciu rekordów i poprawieniu wyników - zaznacza Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.

Tegoroczny półmaraton będzie wyjątkowy jeszcze z jednego powodu - 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Na trasie biegu będzie stało 101 studentów trzymających tabliczki z datami kolejnych lat historii Uniwersytetu Poznańskiego. Biegacze będą się przemieszczać po symbolicznej osi historii poznańskiego środowiska akademickiego. Przy starcie biegu stanie grupa rekonstrukcyjna powstańców wielkopolskich przypominająca stulecie tego zrywu.

Uczestnicy biegu będą mogli, w ramach dodatkowych kategorii dla obu płci, wystartować jako student-doktorant, pracownik, absolwent lub przyjaciel uniwersytetu. Do tej ostatniej kategorii będzie mógł się zgłosić każdy.

W tych ośmiu kategoriach, licząc kobiety i mężczyzn, przewidywane są nagrody czterech rektorów poznańskich uczelni w wysokości 3 tysięcy złotych dla zwycięzcy i zwyciężczyni, 2 tysiące złotych za zajęcie drugiego miejsca i 1000zł za przybiegnięcie jako trzecia i trzeci w danej kategorii. Nagrody finansowe mają być wręczone w sposób uroczysty na Gali Sportu, która zaplanowana jest na 8 maja, czyli dzień po głównych uroczystościach stulecia poznańskich uczelni.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają w pakiecie startowym, oprócz tradycyjnych gadżetów i koszulki, notatkę wyjaśniająca czym był Uniwersytet Poznański, dzisiaj błędnie kojarzony tylko z UAM, i dlaczego w latach 50. XX wieku został on podzielony na kilka uczelni.