II Debata akademicka UEP i UAM

Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza do udziału w II debacie akademickiej. Debata odbędzie się 22 maja 2017 (godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych w sali 4.1,ul. Towarowa 55).

II Debata akademicka UEP i UAM - grafika artykułu
II Debata akademicka UEP i UAM

Tematem przewodnim debaty będzie pytanie: "Czy środowisko naturalne w Polsce jest pod ochroną?".

Czy przyniesie on korzyści naszemu przyrodniczemu otoczeniu? To jedno z pytań, na które będą poszukiwali odpowiedzi uczeni Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.  Uczestnicy drugiej Debaty Akademickiej będą zastanawiać się także nad kosztami i nieodwracalnymi skutkami ekonomicznymi i społecznymi kontrowersyjnych decyzji w polityce ekologicznej. Czy jako państwo i społeczeństwo prowadzimy racjonalną politykę ekologiczną z myślą o przyszłych pokoleniach. Czy jesteśmy ekologicznie odpowiedzialni? I nie chodzi w tym przypadku o proste hasła tylko o chwilę poważnej refleksji.

W dyskusji wezmą udział:

dr Łukasz Kaczmarek - Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt, Wydział Biologii UAM,

dr hab. Piotr Klimaszyk - Zakład Ochrony Wód, Wydział Biologii UAM,

prof. dr hab. Zenon Foltynowicz, prof. zw. UEP - Katedra Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych, Wydział Towaroznawstwa UEP,

dr Joanna Mazurkiewicz - Katedra Polityki Gospodarczej i Samorządowej, Wydział Ekonomii UEP.

Moderatorem dyskusji będzie dr Krzysztof Gołata - Katedra Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations, Wydział Ekonomii UEP.

Idea Debat Akademickich o ważnych procesach i zjawiskach współczesności pojawiła się toku spotkań rektorów obu uczelni i stanowiła odpowiedź na oczekiwania znacznej części środowiska naukowego. Wiele wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie budzi niepokój.

Załamuje się dotychczasowy ład, a nawet wiara w demokrację liberalną, postęp cywilizacyjny i pokój. Brakuje zarówno pogłębionych ocen tego, czego jesteśmy świadkami, jak i nowych inspirujących idei o szerszym zasięgu. Dyskurs publiczny zdominowała agresja, język nienawiści i obelg oraz powszechne głoszenie nieprawdy. Obowiązkiem akademików jest krytyczne intelektualne zaangażowanie w otaczającą rzeczywistość i dbałość o standardy publicznej dyskusji. Temu właśnie mają służyć Debaty Akademickie, rozmowie o aktualnych tematach, ale w sposób merytoryczny, racjonalny i wyważony.

Debaty są adresowane przede wszystkim do samego środowiska akademickiego. Organizatorom zależy, aby poprzez udział w nich dokonywała się jego integracja ponad podziałami instytucjonalnymi, dyscyplinarnymi i politycznymi. Liczą także na inne środowiska, w szczególności na osoby, których tematyka poszczególnych debat dotyczy.