Kampania "Poznań przyciąga"

Po raz kolejny Poznań zachęca maturzystów z różnych stron Polski do studiowania na poznańskich uczelniach. W ramach kampanii "Poznań Przyciąga" przedstawiciele Miasta odwiedzą szkoły w 7 województwach i spotkają się z kilkoma tysiącami uczniów. Akcja wzmocniona jest kampanią reklamową w Internecie.

Konferencja prasowa na temat kampanii "Poznań przyciąga"
Konferencja prasowa na temat kampanii "Poznań przyciąga"

Podczas spotkań w szkołach maturzyści mają okazję zapoznania się z ofertą wszystkich poznańskich uczelni, a także programami stypendialnymi, bogatą ofertą edukacyjną, zawodową, sportową i kulturalną miasta. Wizyty w szkołach potrwają do połowy listopada.

- W Poznaniu studiuje ok. 112 tys. studentów, którzy tworzą atmosferę naszego miasta; to w dużej mierze dzięki nim Poznań się rozwija i tętni życiem. Różnymi działaniami staramy się przyciągać młodych do Poznania i odpowiadać na ich potrzeby, aby dobrze się tutaj czuli i chcieli związać z Poznaniem swoją przyszłość: realizować ambitne plany i spełniać marzenia. To ważna grupa naszych mieszkańców - mówi Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Akcja "Poznań przyciąga" dotrze do ponad 20 polskich miast w 7 województwach (wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, kujawsko-pomorskim). W spotkaniach z młodzieżą biorą udział studenci, którzy opowiadają o studiowaniu w Poznaniu ze swojej perspektywy.

- Już kilka spotkań za nami. Spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem - zarówno ze strony uczniów, jak nauczycieli. Młodzi ludzie otrzymują informacje, których potrzebują. Poznają nie tylko ofertę edukacyjną, ale też odpowiedzi na pytania związane ze studiowaniem w Poznaniu - np. jak wynająć mieszkanie czy kupić kartę PEKA, gdzie można zjeść? - wylicza Paula Borowska - poznańska studentka, która spotyka się z maturzystami w ramach kampanii "Poznań Przyciąga".

- Dbamy o to, aby w każdej edycji kampanii prezentację prowadzili ludzie młodzi, którzy najlepiej wiedzą czym zaciekawić nastolatków. Ponadto zawsze staramy się czymś zaskoczyć maturzystów, dlatego w poprzednich latach wykorzystaliśmy np. kamery GoPro, multimedia, a także technologię rzeczywistości wirtualnej -mówi Anna Wawdysz, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Tym razem zaproponujemy uczniom interaktywny quiz, do którego wykorzystają swoje smartfony- dodaje.

W ramach kampanii działa także strona internetowa www.poznanprzyciaga.pl, na której osoby zainteresowane studiami w Poznaniu znajdą wszystkie niezbędne informacje dotyczące oferty akademickiej miasta, mogą wypełnić test preferencji zawodowych i pobrać poradnik maturzysty, który ułatwi im przygotowania do egzaminu dojrzałości.

Kampania promocyjna "Poznań przyciąga" realizowana jest również w mediach społecznościowych, głównie na Instagramie i Facebooku. Na czas trwania kampanii profil Poznań Przyciąga (@poznanprzyciaga) na Instagramie przejęli studenci. Przez ponad miesiąc, co tydzień, inna osoba będzie pokazywać Poznań swoimi oczami.

- Jestem przekonany, że taka kompleksowa kampania, czyli spotkania w szkołach wzmocnione działaniami w mediach społecznościowych, zachęcą maturzystów do bardziej szczegółowego zapoznania się z akademicką ofertą naszego miasta. Cieszymy się, że akcja cieszy się popularnością, a szkoły dopytują o kolejne edycje - mówi Mariusz Wiśniewski.

Działania promocyjne to oczywiście nie wszystko. Miasto wspiera uczelnie na każdym etapie kontaktu ze studentem. Oferuje młodym ludziom różnego rodzaju stypendia, konkursy i staże zawodowe i wspiera w rozwijaniu przedsiębiorczości.

- W dużej mierze z myślą o uczniach szkół średnich i o studentach powstał projekt "Polityki dla ludzi młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025". Młodzież aktywnie włączyła się w tworzenie polityki, uczestnicząc w warsztatach i konsultacjach. Ponadto w tym roku Prezydent powołał Pełnomocniczkę ds. młodzieży i współpracy akademickiej, która ma reprezentować interesy młodych ludzi w Urzędzie Miasta - mówi Iwona Matuszczak - Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.

WRMiWM/AJ