Konferencja naukowa nt. adaptowanej aktywności fizycznej

Poznańska Akademia Wychowania Fizycznego jest organizatorem V międzynarodowej konferencji Polskiego Towarzystwa Naukowego Adaptowanej Aktywności Fizycznej "Węzłowe problemy adaptowanej aktywności fizycznej". Konferencja odbywa się w dniach 16-17 listopada 2017.

Konferencja naukowa nt. adaptowanej aktywności fizycznej - grafika artykułu
Konferencja naukowa nt. adaptowanej aktywności fizycznej

W konferencji, dotyczącej aktywności osób niepełnosprawnych, udział wezmą wybitni światowi i polscy eksperci. W programie oprócz szeregu prelekcji i dyskusji odbędą się warsztaty m.in.: tenisa stołowego dla niewidomych i niedowidzących, judo Olimpiad Specjalnych, ampfutbolu z udziałem tegorocznych, brązowych medalistów Mistrzostw Europy oraz integracji bilateralnej. Z kolei polscy zawodnicy i trenerzy kadry narodowej opowiedzą również o warunkach przygotowań do XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016.

Po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji wręczone zostaną statuetki "Pochodnia im. Profesora Jana Dziedzica" współtwórcy systemu kształcenia specjalistów w zakresie rehabilitacji ruchowej w Polsce, wybitnego badacza problemów kultury fizycznej osób niepełnosprawnych i organizatora pierwszej w Polsce Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych AWF.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wśród wybitnych specjalistów z zakresu Adaptowanej Aktywności Fizycznej z całego świata, gościć będą m.in.:

Prof. Roy McConkey - wykładowca University of Ulster w Irlandii Północnej , specjalizujący się od prawie 40 lat w tematyce niepełnosprawności rozwojowej Profesor McConkey był konsultantem agencji ONZ i międzynarodowych organizacji pozarządowych w ok. 20 krajach - w Afryce, Azji i Ameryce Południowej i Malezji. Jest profesorem honorowym na Uniwersytecie w Kapsztadzie, w Afryce Południowej oraz członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Naukowego Niepełnosprawności Intelektualnej.

Dr Andy Dalziell - certyfikowany instruktor Integracji Bilateralnej i Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena , absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie w Edynburgu, tworzących innowacyjne podejście do programu wychowania fizycznego, mające na celu ulepszenie funkcji wykonawczych, motywacji i nauki w szkockich szkołach podstawowych i średnich. Specjalizuje się w programach interwencyjnych dla osób z zaburzeniami rozwoju i dzieci, które nie osiągają dobrych wyników w nauce. Prowadzi szkolenia z zakresu Integracji Bilateralnej w Niemczech, Dubaju, Anglii, Szkocji, Irlandii, Włoszech, Polsce i w innych krajach.

Prof. zw. dr hab. Helena Sęk - psycholog. Obecnie profesor senior Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz profesor SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego. Specjalizuje się w psychologii klinicznej i psychologii zdrowia. Do września 2008 r. pełniła funkcję kierownika Zakładu Psychologii Zdrowia i Psychologii Klinicznej UAM. Prowadzi m.in. wykłady z zakresu psychologii klinicznej, psychoprofilaktyki, psychologii zdrowia, stresu wydarzeń życiowych, wypalenia zawodowego, zachowań zdrowotnych i promocji zdrowia, prewencji zaburzeń, pomocy psychologicznej, oraz zagadnień z psychoonkologii klinicznej.

Załączniki