Konkurs NanoArt im. profesora Tadeusza Malińskiego

Profesor Tadeusz Maliński to światowej sławy ekspert z zakresu medycy, farmakologii i chemii - pionier w dziedzinie nanomedycy. Dwukrotnie był nominowany do Nagrody Nobla - w dziedzinie chemii i medycyny. Na jego cześć, już po raz trzeci, zorganizowany został konkurs NanoArt mający na celu propagowanie wiedzy i uhonorowanie innowacyjnej działalności profesora Malińskiego. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego absolwentem jest Profesor, objął konkurs Patronatem Honorowym.

Konkurs NanoArt im. profesora Tadeusza Malińskiego - grafika artykułu
Konkurs NanoArt im. profesora Tadeusza Malińskiego

Do trzeciej odsłony zmagań artystycznych zgłosiło się aż 80 osób z 7 krajów. Wernisaż oraz przyznanie nagród odbędą się w sobotę, 24 czerwca 2017, o godz. 18:00 w paryskiej Galerii Roi Dore, w obecności profesora Malińskiego. Wystawę będzie można oglądać od 27 czerwca do 29 lipca 2017.

Idea Konkursu NanoArt im. prof. Tadeusza Malińskiego narodziła się w 2011 roku, zaś pierwsza jego edycja odbyła się rok później - w 2012 - w Galerii Roi Doré. Wydarzenie to ma podwójne zadanie:

Przybliżenie poprzez sztukę działalności prof. Tadeusza Malińskiego

Badania prof. Malińskiego, choć niewątpliwie przełomowe dla nauki, pozostają nie tylko nieznane dla szerszego grona odbiorców, ale także trudne do pojęcia dla zwykłego człowieka. Sztuka - medium uniwersalne i operujące zupełnie innym językiem i sposobem przekazywania treści niż nauka - staje się więc idealnym nośnikiem do propagowania wiedzy o odkryciach profesora Malińskiego.

Dostarczenie nowych źródeł inspiracji artystom

Nauka od wieków stanowi jedno z najważniejszych źródeł inspiracji dla artystów i trend ten jedynie pogłębił się w XX i XXI wieku. Konkurs NanoArt im. prof. Tadeusza Malińskiego pozwala zwrócić uwagę artystów w stronę najnowszych technologii, dając im w ten sposób okazję do zainspirowania publiczności poprzez przekształcenie naukowych i często niezrozumiałych danych w doznania estetyczne, duchowe i niemal metafizyczne.

Nazwa przedrostka jednostki miary nano- pochodzi z języka greckiego (nanos, czyli karzeł) i w układzie SI oznacza mnożnik 0,000 000 001 (czyli jedną miliardową jednostki podstawowej).

Nanonauki i nanotechnologie to zestaw technik i sposobów tworzenia oraz badania różnych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów), a więc na poziomie miliardowych części metra. Nanonauki badają zjawiska zachodzące na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Jest to wymiar materii, gdzie mamy do czynienia z właściwościami, które znacznie różnią się od tych, które rządzą materią o większej skali.