Kredyt na inwestycje dla Uniwersytetu Medycznego

Ponad 114 milionów złotych z tzw. planu Junckera otrzymał w Europejskim Banku Inwestycyjnym poznański Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego. Oficjalne podpisanie umowy w sprawie finansowania odbyło się w Warszawie, w siedzibie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W uroczystości wzięli udział: Wiceprezes EBI Vazil Hudák, Vytenis Andriukaitis, komisarz europejski ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, a Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu reprezentował JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

Podpisanie umowy pomiędzy UMP a EBI (foto: Uniwersytet Medyczny)
Podpisanie umowy pomiędzy UMP a EBI (foto: Uniwersytet Medyczny)

Transakcja jest objęta gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), a środki zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie najnowocześniejszego Centrum Symulacji Medycznej wraz z budynkiem dydaktycznym.

W ramach inwestycji zbudowany zostanie także nowy obiekt Collegium Pharmaceuticum Wydziału Farmaceutycznego z Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych.

Kredyt pozwoli również na budowę oddziału okulistyki oraz oddziału mukowiscydozy, a także Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z zapleczem bloków operacyjnych oraz oddziału intensywnej terapii.

Jest to drugi kredyt z EBI udzielony bezpośrednio polskiemu uniwersytetowi, pierwsza umowa na kwotę 100 mln zł, została podpisana z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.