Letnia szkoła biologii

Ponad 80 uczniów z kilkunastu krajów z całego świata bierze udział w zajęciach School of Molecular and Theoretical Biology zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przez kilkanaście dni uczniowie będą realizowali projekty pod okiem wybitnych naukowców z danej dziedziny. Do Poznania przyjechali uczniowie szkół średnich z państw europejskich, takich jak Białoruś, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Chorwacja, Mołdawia, Rosja oraz Polska, a także grono uczniów z dalszych zakątków świata - Filipin i USA.

Letnia szkoła biologii
Letnia szkoła biologii (foto: UAM)

Każdy z uczestników zajęć samodzielnie wybiera zespól specjalistów, z którym chce współpracować. A potem przez kilkanaście dni prowadzi badania naukowe w danej dziedzinie. Uczniowie mogą też nabyć nowe kompetencje w ramach kursów o tematyce literatury, czy biologii molekularnej.

Szkoła letnia zgromadziła około 100 prowadzących - naukowców, pracowników uczelni, doktorantów i osób odpowiedzialnych za organizację przedsięwzięcia. Zajęcia zostaną przeprowadzone przez uczonych m.in. z Harvard University, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, the University of Edinburgh czy the Moscow State University. Szkoła Biologii Molekularnej i Teoretycznej jest sponsorowana przez Fundację Zimina (The Zimin Foundation) oraz współfinansowana przez Howard Hughes Medical Institute. Poprzednie dwie edycje odbyły się w Barcelonie. W tym roku partnerem szkoły został UAM.