Lotniczy sukces studentów Politechniki

Aż trzy złote medal zdobyli studenci Politechniki Poznańskiej, którzy uczestniczyli w zawodach młodych konstruktorów samolotów bezzałogowych SAE Aero Design USA West 2018. Zawody odbyły się w Kalifornii.

Drużyna studentów Politechniki (źr: Facebook)
Drużyna studentów Politechniki (źr: Facebook)

Poznańscy studenci zwyciężyli w trzech kategoriach konkursowych:

1. Miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Regular,

1. Miejsce w klasyfikacji lotów,

1. Miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych.

Prestiżowe akademickie zawody lotnicze odbywają się od 1986 roku. Ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers). Partnerami zmagań studentów są takie firmy, jak m. in. producent samolotu F-16, firma Lockheed-Martin, Boeing oraz NASA (członkowie tych organizacji zasiadają w jury).

Uczestnicy SAE Aero Design mają możliwość startu w trzech konkurencjach: Micro, Advanced i Regular. W tym roku studenci z Poznania brali udział w tej ostatniej - najbardziej prestiżowej, w której zawsze rywalizuje najwięcej drużyn.

Prace nad konkursowym modelem trwały około pół roku. Zadanie projektowe obejmuje cały proces produkcyjny samolotu. Składa się na niego opracowanie koncepcji, wykonanie prototypu, a następnie docelowej wersji konkursowej. Całość jest poparta wieloma obliczeniami i próbami lotnymi, które poznańscy studenci przeprowadzali na lotnisku w Kąkolewie.

Sukcesów studenci Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej mają już na koncie wiele. Od momentu, gdy zaczęli brać udział w zawodach SAE Aero Design, czyli 2008 roku, na podium (zarówno w kategorii Micro, jak Regular) znaleźli się aż 15 razy. Do tego dochodzą sukcesy w innych, podobnych zawodach, jak AUVSI SUAS.

Konstruktorów finansowo wspiera Miasto Poznań.