Miasto i Uniwersytet Przyrodniczy będą wspólnie chronić lasy

Miasto Poznań oraz Uniwersytet Przyrodniczy połączyły siły, by skuteczniej chronić i badać lasy w Poznaniu. W piątek przedstawiciele Poznania i Uniwersytetu Przyrodniczego uroczyście podpisali umowę o współpracy.

Umowę podpisali: Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania i prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego
Umowę podpisali: Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania i prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego

Dzięki umowie będzie można realizować wspólne projekty badawcze dotyczące lasów w Poznaniu. Zarówno miejski zakład, jak i uniwersytet zobowiązały się, że razem będą starać się o ich zewnętrzne dofinansowanie. Dzięki porozumieniu można też łatwiej wprowadzić w życie innowacyjne rozwiązania.

- Współpraca z naukowcami pozwoli np. na łatwiejsze wytypowanie cennych siedlisk, które trzeba chronić przed wydeptywaniem ściółki leśnej prowadzącym w konsekwencji do powolnego wymierania lasu - podaje przykład Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich. - Nasze tereny narażone są też na wiele innych czynników związanych z zanieczyszczeniem środowiska miejskiego. Te problemy chcemy rozwiązywać wspólnie ze specjalistami z Uniwersytetu Przyrodniczego, wykorzystując ich wiedzę i nasze doświadczenie.

W imieniu miasta umowę podpisał Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

- Wierzę, że nowa umowa z Uniwersytetem Przyrodniczym pozwoli na wdrożenie wielu pożytecznych rozwiązań dla dobra lasów i nauki - mówi Maciej Wudarski. - Zwłaszcza, że Zakład Lasów Poznańskich ma już dobre doświadczenie we współpracy z inną poznańską uczelnią, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.

25 lutego 2016 podpisano umowę między miastem a UAM. Umożliwiła ona wspólne działania dotyczące ochrony rezerwatu Żurawiniec i Lasu Piątkowskiego. Zanim doszło do tej współpracy na tych terenach wody opadowe, zamiast wsiąkać w grunt, płynęły z dróg, chodników i dachów do kanalizacji deszczowej i stamtąd do Warty. To poskutkowało wysuszeniem gleby rezerwatu i obumarciem roślin. Naukowcy z UAM pomogli pracownikom ZLP rozwiązać problem i wprowadzić na tym terenie system rozprowadzający wodę metodą opaskową.

Umowa z Uniwersytetem Przyrodniczym ułatwi wymianę informacji naukowych między uczelnią a ZLP.

- Podpisane porozumienie będzie miało znaczenie interdyscyplinarne - podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego. - Ze strony uczelni do realizacji wspólnych projektów badawczych dotyczących lasów państwowych włączą się nie tylko leśnicy, ale również naukowcy z innych dziedzin - specjaliści z architektury krajobrazu, gospodarki przestrzennej, ekonomii czy medycyny weterynaryjnej i nauk o zwierzętach.

Porozumienie pozwala również na inne formy współpracy związane z edukacją przyrodniczą, dotyczące nie tylko lasów, ale także np. miejskich parków.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe