Międzynarodowe targi edukacyjne w Kazachstanie

Delegacja zespołu "Study in Poznan" w dniach 5-7 kwietnia 2018 roku, wzięła udział w targach edukacyjnych "Education and Career 2018" w Almaty. Kazachstan to kraj w trakcie znaczących zmian: zarówno społecznych jaki i ekonomicznych. 

Kunalay i Akerke
Kunalay i Akerke, byłe studentki UAM w Pozaniu

Mierząc się z reformami
W Kazachstanie znajdują się potężne, niewykorzystane złoża ropy naftowej. Szacuje się, że to drugie, największe zasoby tego surowca wśród krajów postradzieckich. Chcąc rozwinąć ten potencjał, kazachskie władze wdrażają strategię rozwoju Kazachstan-2030, wedle której kraj ten ma dołączyć do grupy najlepiej prosperujących państw na świecie. Co więcej, w 2022 roku w całym kraju planuje się zastąpienie cyrylicy alfabetem łacińskim. Jest to wynik decyzji Nursultana Nazarbayeva i ma oznaczać zdystansowanie się od Federacji Rosyjskiej: w wymiarze symbolicznym, jak i politycznym.  

Konsekwencje baby boomu

Równie interesująca jest struktura demograficzna kraju. W Kazachstanie ponad 60% populacji to osoby poniżej 25 roku życia. Jest to efekt "baby-boomu", który rozpoczął się w 2008 roku. 

Wiele młodych Kazachów i Kazaszek jest zainteresowanych studiami za granicą. - Dyplom z zagranicznej uczelni jest bardzo pomocny w zdobyciu dobrej pracy i zadowalającej ścieżki kariery  w kraju - mówi Gaziz, który od 2015 roku studiuje na Uniwersytecie SWPS. Z tej przyczyny wiele młodych obywateli i obywatelek Kazachstanu decyduje się na studia za granicą. - Jednak około 95% osób po studiach powraca do kraju. Rząd kazachski dofinansowuje wyjazdy związane z edukacją zagraniczną, ale równocześnie wymaga 5 lat pracy w kraju po zakończeniu studiów - dodaje Gaziz. Kazachowie i Kazaszki chętnie korzystają z tej oferty i doświadczenie zdobyte w innych krajach z powodzeniem implementują w ojczyźnie. Gaziz zdecydował się na studia w Polsce ze względu na wysoką jakość oferty edukacyjnej oraz niższe koszty życia niż na zachodzie Europy. 

Co młode Kazaszki i Kazachów może zachęcić do studiów w Poznaniu? - W tym mieście czuję się jak w domu - mówi Dariya, która studiowała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu przez 4 lata. - Poznań uważam za miasto otwarte dla obcokrajowców. W 2012 roku, kiedy przyjechałam do Poznania nie było tam jeszcze wielu Azjatów i Azjatek. Wtedy byłam w pewnym sensie odosobniona. Ale już po roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Pojawiło się więcej obcokrajowców i więcej możliwości dla nas - dodaje. Darya, choć obecnie pracuje w Ałmaty, chciałaby wrócić do Poznania. Delegację "Study in Poznan" odwiedziły też byłe studentki Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Kunalay i Akerke, które również czas ten wspominają bardzo pozytywnie. 

Największym zainteresowaniem na targach wśród kazachskiej młodzieży cieszyły się studia z zakresu zarządzania, studia filologiczne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz studia informatyczne i architektura. Obecnie w Polsce studiuje około 800 osób z Kazachstanu, szacuje się jednak, że z racji na zwiększającą się liczbę obszarów współpracy liczba ta będzie wzrastać. 

Poznańska delegacja, w składzie:

  • Politechnika Poznańska (Olga Vakhrina)
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (dr Aleksandra Kania)
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Marcin Witkowski)
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (prof. dr hab. Roman Hołubowicz, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz)
  • Uniwersytet SWPS (Dorota Słowińska)
  • Urząd Miasta Poznania (dr Eliza Kania)
  • Wyższa Szkoła Bankowa (Dorota Michor, Małgorzata Żórawna)
  • Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania (Mariusz Walczak)

odbyła także spotkania w Narxoz University z przedstawicielami i przedstawicielkami kazachskich uczelni wyższych oraz w Konsulacie Generalnym RP z osobami pochodzenia polskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

- dr Eliza Kania