Naukowiec z Politechniki Poznańskiej laureatem prestiżowego grantu

Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła wyniki konkursu ERC Starting Grant 2017. Jednym z laureatów, którzy otrzymają europejski grant na badania, jest naukowiec z Politechniki Poznańskiej, dr Krzysztof Fic z Wydziału Technologii Chemicznej. Jest on pierwszym naukowcem z Wielkopolski, który otrzyma grant bezpośrednio z ERC w ramach Starting Grant.

ERC Starting Grant
ERC Starting Grant

Projekt badawczy dr Krzysztofa Fica dotyczy superkondensatorów (urządzeń do przechowywania energii, takich jak baterie i akumulatory). Mają one zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie (np. rozruszniki serca) oraz transporcie (samochody elektryczne). Wysokość dofinansowania na ten projekt to 1,385 mln euro, które zostało przyznane na 5 lat.

Oprócz poznańskiego naukowca granty otrzymało jeszcze trzech naukowców z Polski, w tym jeden z Warszawy oraz dwóch pracujących poza granicami kraju. Grant umożliwi rozwinięcie badań oraz budowę kondensatorów, które będą o wiele trwalsze i pojemniejsze.

W sumie aż 406 obiecujących badaczy otrzymało granty w ramach konkursu warte 605 mln euro. Naukowcy będą pracować nad różnymi zagadnieniami: od badań dotyczących zdrowia - przewlekłych infekcji lub astmy, przez zarządzanie katastrofami, bezpieczeństwo sieci i zmiany klimatyczne.