Okolicznościowe karty PEKA

Miasto rozstrzygnęło konkurs na projekt graficzny okolicznościowych kart PEKA, które upamiętnią ważne, przypadające w tym roku jubileusze: 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę umowy o partnerstwie Poznań-Hanower, a także 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego).

Nowe okolicznościowe karty PEKA zaprojektował: Jacek Kaliński
Nowe okolicznościowe karty PEKA zaprojektował: Jacek Kaliński

Mieszkańcy już po raz kolejny zaprojektowali karty PEKA na okaziciela. Uczestnicy wcześniejszego konkursu stworzyli karty upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Tym razem karty będą przypominać o 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego), 100-leciu Uniwersytetu Poznańskiego oraz 40. rocznicy umowy o partnerstwie Poznań - Hanower.

- Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie: za zaangażowanie, pomysłowość, czas poświęcony dla Miasta - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wszystkie nadesłane prace zostały ocenione przez komisję konkursową, która brała pod uwagę m.in. spójność z tematem, czytelność zastosowanych grafik i czcionek, kompozycję barw oraz estetykę wykonania (harmonię). Trzy projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, zostaną zrealizowane. Ich autorami są Dorota Zastróżna i Radosław Kwieciński oraz Jacek Kaliński.

- Będzie to limitowana seria: Wyprodukowanych zostanie 15 tys. kart, po 5 tys. z każdego wzoru. W sprzedaży będą dostępne w drugim kwartale tego roku - mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, a jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej. - Jestem przekonany, że nie tylko poznaniacy, ale i turyści odwiedzający Poznań, z przyjemnością będą korzystać z nowych kart PEKA na okaziciela. To nie tylko atrakcyjna wizualnie pamiątka, ale i rzecz praktyczna, bo przecież karty stanowić będą nośnik biletów przystankowych.

- Cieszy fakt, że podróżując po Poznaniu będzie można nie tylko mijać budynki uczelni wywodzących swoją historię z Uniwersytetu Poznańskiego, ale też przypomnieć sobie o tej historii spoglądając na jubileuszową kartę PEKA - mówi prof. Tadeusz Wallas, Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. kadry i finansów - To kolejny element wielkiej układanki, jaką jest program obchodów Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Zapraszamy do wspólnego świętowania wszystkich mieszkańców Poznania i nie tylko - dodaje prof. Wallas.

ZTM/AW