Operacje na żywo - w Poznaniu i na świecie

Miasto Poznań po raz kolejny współorganizuje wideokonferencję dla chirurgów z całego świata. 10 czołowych ośrodków laryngologicznych w Europie przedstawi operacje, które transmitowane będą na żywo w internecie.

Operacje na żywo - w Poznaniu i na świecie
Operacje na żywo - w Poznaniu i na świecie

W Europejskiej Sesji Chirurgii Live weźmie udział 10 najważniejszych ośrodków laryngologicznych w Europie. Lekarze z miast takich jak: Poznań, Essen, Leiden, Marsylia, Luxemburg, Londyn, Giessen, Cagliari czy Barcelona (2 ośrodki) przeprowadzą multisesję wideokonferencyjną wraz z jednoczesną transmisją do internetu.

Każdy z wymienionych ośrodków przedstawi od jednej do maksymalnie trzech operacji, które będą transmitowane na żywo. Pozwoli to lekarzom i studentom medycyny nie tylko z Europy, ale i z całego świata, zapoznać się z nowoczesnymi metodami operacyjnymi, stosowanymi przez czołowych chirurgów laryngologicznych z Europy - w tym także z Poznania.

Głównym organizatorem sesji Chirurgii Live jest Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wspierana m. in. przez Europejskie Stowarzyszenie Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Miasto Poznań.

Centralne studio wydarzenia będzie zainstalowane - podobnie jak w poprzednich latach - w siedzibie PCSS w Poznaniu. Z tego miejsca odbywać się będzie koordynacja i moderowanie przekazu operacji w internecie. W sesji uczestniczyć będą głównie lekarze, którzy podczas zabiegów oglądanych na monitorze swojego komputera będą mogli zadawać pytania. Ta unikalna forma nauczania, całkowicie bezpłatna, daje lekarzom i studentom szansę obserwowania na żywo nowoczesnego postępowania chirurgicznego ze wszystkimi detalami. Dzięki udostępnieniu zapisu operacji na stronie internetowej, zainteresowani będą mogli w dowolnej chwili powtórzyć sobie ich przebieg.

- Jesteśmy dumni, że poznańska klinika jest pomysłodawcą i organizatorem pokazów operacji chirurgicznych, które można oglądać na całym świecie - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Po raz kolejny w tym roku wspieramy finansowo organizację transmisji. Jesteśmy świadomi tego, jak ważny dla medycyny jest rozwój technologii. Dlatego jako Miasto otwieramy się na nowoczesną edukację medyczną i wprowadzamy praktyczne rozwiązania z zakresu telemedycyny.

Dzięki transmisji w internecie sesja odbierana jest na całym świecie. W ubiegłym roku operacje wykonywane podczas sesji Chirurgii Live oglądało ok. 12 tys. lekarzy z ponad 60 krajów. Pierwsza edycja tego typu przekazu internetowego w 2015 r. dotarła do najdalszych zakątków świata. Sygnały odbioru sesji docierały z Nowej Zelandii, Australii. Korei Południowej, Kolumbii, Meksyku, Argentyny, RPA, Libanu oraz ze wszystkich krajów europejskich.

Wydarzenie można będzie obejrzeć "na żywo" 28 listopada 2018 r. w godz. od 9:00 do 16:00 pod adresem: http://www.els.livesurgery.net

AW