Przyszłość Kampusu Morasko

Studenci wydziałów położonych na terenie Moraska zorganizowali dyskusję o zagospodarowaniu wspólnej przestrzeni kampusu. Podczas konferencji pt. "Przyszłość Moraska" poruszono kwestie komunikacyjne, logistyczne oraz finansowe.

Studenci, władze miasta i uczelni rozmawiali o o zagospodarowaniu wspólnej przestrzeni kampusu
Studenci, władze miasta i uczelni rozmawiali o o zagospodarowaniu wspólnej przestrzeni kampusu

- Bardzo doceniam fakt, że to właśnie studenci wyszli z inicjatywą rozmów o terenie kampusu - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Ten obszar jest ważny nie tylko dla nauki, ale przede wszystkim dla budowania więzi społecznych, a na tym nam wszystkim powinno zależeć najbardziej.

W panelu dyskusyjnym oprócz zastępcy prezydenta Poznania wzięły udział także władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu reprezentowane przez prof. Bogumiłę Kaniewską - prorektor ds. studenckich, przedstawiciele ZTM oraz przedstawiciele rad samorządów studentów, które działają w obrębie Kampusu Morasko. Konferencję zorganizowała i przeprowadziła Rada Samorządu Studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

- Morasko jest pięknym terenem, który ma ogromny potencjał - uważa prof. Bogumiła Kaniewska. - Naprawdę warto podejmować inicjatywy w tym miejscu. Warto działać, wykorzystywać te obiekty sportowe, rekreacyjne, które już mamy. Ale żeby tak się stało, powinny być spełnione pewne warunki. I o nich chcemy ze studentami rozmawiać.

Podczas pierwszego z dwóch półtoragodzinnych paneli studenci mogli zadać pytania władzom miasta, uniwersytetu i ZTM. Rozmawiano o problemach na terenie kampusu i zwrócono uwagę na kwestie związane z budową akademików.

Studenci dowiedzieli się także, jak mogą realizować swoje pomysły na zagospodarowanie przestrzenne kampusu. Budżet obywatelski oraz różnego rodzaju dofinansowania to tylko niektóre z opcji, jakie można wykorzystać.

- Uważam, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie miejsca, w którym studenci wszystkich wydziałów mogliby się spotykać - dodaje Mariusz Wiśniewski. - Taka przestrzeń, gdzie można usiąść, poczytać, odpocząć i zjeść coś, z pewnością byłaby bardzo przydatna.

Podczas drugiego panelu studenci we własnym gronie dyskutowali na temat możliwości wprowadzania swoich pomysłów w życie. To na pewno nie ostatnia tego typu konferencja, ponieważ studenckie działania w zakresie zagospodarowania wspólnej przestrzeni na terenie Kampusu Morasko dopiero się rozpoczynają.

WD