Rozpoczeły się poznańskie targi wiedzy

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczął się weekend spotkań z książką i edukacją. Targi Książek Naukowych po raz pierwszy odbywają się wspólnie z Targami Książek dla Dzieci i Młodzieży. Równolegle na terenie MTP trwają Targi Edukacyjne, gdzie swoją ofertę prezentują dziesiątki szkół i uczelni wyższych. Warto zajrzeć do pawilonu 8A, gdzie wystawiają się szkoły wyższe z kraju i zagranicy, w tym poznańskie uczelnie. Wydarzenia otworzyli Mariusz Wiśniewski i Jędrzej Solarski - zastępcy prezydenta Poznania.

Poznańskie Targi Wiedzy
Poznańskie Targi Wiedzy

- Książka jest chyba najważniejszym nośnikiem kultury, dlatego że jest cudownym kluczem, który otwiera nam świat wyobraźni, marzeń i wiedzy - powiedziała Olcha Wierzbowska-Sikorska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Srebrna Pieczęć Miasta Poznania - nagroda za popularyzację czytelnictwa

Twórczyni Poznańskich Spotkań Targowych na Targach Książek dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców - Olcha Wierzbowska-Sikorska - za wieloletnią pracę na rzecz popularyzacji czytelnictwa i krzewienie go wśród poznaniaków otrzymała Srebrną Pieczęć Miasta Poznania.

- Ta nagroda to wyraz naszego uznania i pamięci o niegasnącej miłości do książek i krzewienie jej wśród poznaniaków. To właśnie z jej inicjatywy, niezmiennie od ponad ćwierć wieku, Poznań staje się stolicą książki dla dzieci - mówił o Olsze Wierzbowskiej-Sikorskiej zastępca prezydenta Poznania - Jędrzej Solarski.

Jednocześnie z wystawą książek dla najmłodszych, na terenie MTP po raz pierwszy pojawiły się Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Wydarzenie, organizowane przez Wydawnictwo Naukowe UAM, do tej pory odbywało się w murach uczelni.

- Spotkał mnie ten zaszczyt, że mogę otworzyć Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej już nie tylko w Collegium Maius, ale tu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Profesor podkreśliła też, że wystawa Wydawnictwa Naukowego UAM łączy się z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży - Dzieci, które od małego mają nawyk czytania, kiedy będą starsze ta książka z nimi zostanie. Ani komputer, ani telefon, ani czytnik nie zastąpi prawdziwej, żywej książki, którą otwiera się z przejęciem.

- Książki budują wyobraźnię i osobowość. Nie zrobi tego żaden film, dlatego, że to co dziecko ogląda i przyswaja czyjś materiał za pomocą wzroku. To jest spłaszczanie wyobraźni. Nie ma tego przetworzenia, które jest przy czytaniu. Sam mechanizm czytania jest czymś niesłychanie budującym. Dziecko czytając nabiera umiejętności intelektualnych. Po coś ten druk został wynaleziony i to jest jak dotąd najlepszy sposób na budowanie szarych komórek - podsumowała Małgorzata Musierowicz, autorka m. in. popularnego cyklu powieści Jeżycjada.

Targi Edukacyjne

Jednocześnie z Targami Książek dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Targami Książek Naukowych i Popularnonaukowych na terenie MTP odbywa się wydarzenie dedykowane uczniom, a także nauczycielom. Targi Edukacyjne to okazja dla szkół i uczelni wyższych do zaprezentowania swojej oferty. Niezdecydowani mogą przekonać się, jaka szkoła odpowiada ich umiejętnościom. Ci zaś, którzy są zainteresowani konkretną placówką, mają szansę, by poznać nauczycieli uczących w danej szkole. Zaś nauczyciele mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach, by poznać trendy oraz innowacyjne metody nauczania.

- Nasze miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Mamy ponad 120 tys. studentów. To także blisko 70 tys. uczniów - dzieci i młodzieży, kształcących się w poznańskich szkołach. Gorąco zachęcam do zapoznania się z ofertą właśnie naszych placówek i naszych partnerów - przekonywał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Prezydent Wiśniewski otworzył Targi Edukacyjne oraz towarzyszącą im konferencję oświatową. Gościem honorowym na XXI Targach Edukacyjnych jest Alberto Salas Barahona, Ambasador Republiki Peru. Targi Edukacyjne odwiedziła także delegacja Kraju Związkowego Brandenburgia na czele z dr Thomasem Drescherem, Sekretarzem Stanu ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu - partnerskiego regionu Wielkopolski.

Hubert Bugajny/biuro prasowe