Rusza czwarta edycja News Literacy Summer Institute in Poznań

Od 9 do 12 lipca 2018 r. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM już po raz czwarty będzie gościł międzynarodową grupę edukatorów i edukatorek, którzy będą się zapoznawać z kursem edukacji medialnej "News Literacy", ktorego tematyka dotyczy wyzwań dyktowanych przez następstwa rewolucji cyfrowej w mediach. 

Richard Hornik
Richard Hornik

Wyzwania te dostrzegł już ponad 10 lat temu zespół Szkoły Dziennikarstwa Uniwersytetu Stony Brook  (stan Nowy Jork, USA) złożony w większości z byłych dziennikarzy, którzy pracowali wcześniej dla czołowych mediów amerykańskich (np. Time, CBS czy Newsday). Widząc, jaką trudność studentkom i studentom  sprawia rzetelna ocena informacji pochodzących z codziennego "szumu medialnego" już w 2007 w Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Stony Brook, Howard Schneider przy wspólpracy z Richardem Hornikiem (były dziennikarz Time) wprowadził zupełnie nowy kurs - News Literacy. Jego cel był i jest prosty - przygotować odbiorców mediów do dokładnego sprawdzenia jakości newsów. 

Od roku 2015 za działania związane z koordynacją partnerów i curriculum (kurs w języku polskim dla szkół średnich i wyższych oraz organizacja międzynarodowej szkoły letniej)  w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej odpowieada Centrum News Literacy działające na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

W tym roku Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak objął News Literacy Summer Institute in Poznań  swoim patronatem honorowym, natomiast projekt "Study in Poznań" realizowany w Wydziale Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP obejmie patronat medialny.

Słuchaczami tegorocznej edycji szkoły letniej będzie 15 osób reprezentujących uczelnie, instytucje medialne,  szkoły i organizacje pozarządowe z 13 państw (Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Gruzji, Kosowa, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Pakistanu, Polski, Rumunii, Ukrainy i Włoch). Osoby uczestniczące w  tegorocznej edycji staną się częścią regionalnej sieci absolwentek i absolwentów poprzednich trzech edycji szkół letnich, obejmującej dotychczas 40 osób z 17 państw.

Pierwsza wizyta Richarda Hornika w Poznaniu w 2014 r. odbyła się dzięki programowi Wykładów Otwartych współfinansowanych przez Miasto Poznań. 

Więcej informacji o projekcie News Literacy