Specjaliści wysokich ciśnień na konferencji w Poznaniu

Rozpoczęła się sześciodniowa konferencja Europejskiej Grupy Wysokich Ciśnień (55th European High Pressure Research Group Meeting). Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza gości wybitnych znawców tematyki wysokich ciśnień z kilkunastu krajów.

Specjaliści wysokich ciśnień na konferencji w Poznaniu
Specjaliści wysokich ciśnień na konferencji w Poznaniu

W programie konferencji przewidziano aż 25 sesji wykładowych. 55th European High Pressure Research Group Meeting to jedna z głównych serii międzynarodowych konferencji poświęconych wysokim ciśnieniom. Uczestniczy w niej około 250 badaczy, włączając takie sławy jak profesor Leonid Dubrovinsky i profesor Natalia Dubrovinskaia z Geoinstytutu w Bayreuth.

"Oboje są tegorocznymi laureatami, przyznawanej przez Szwedzką Akademię Królewską Nagrody Georgi Aminoff'a, którą w środowisku uznaje się za krystalograficznego Nobla. To dla nas zaszczyt, że będą Oni uczestniczyć w poznańskiej konferencji" - podkreśla prof. Andrzej Katrusiak, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji 55th EHPPGM, z Wydziału Chemii UAM.

To właśnie Leonid Dubrovinsky osiągnął, jak dotąd, najwyższe ciśnienie w laboratorium naukowym. A w Poznaniu dla szerszej niż konferencyjna publiczności, wygłosi także wykład otwarty w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod tytułem "Journey to the Centre of Earth 150 years after Jules Verne: Science - not fiction".

"Na początku XXI wieku musimy przyznać, że badania w takich dziedzinach, jak chemia, biologia, farmacja ustalają standardy dobrobytu i lepsze warunki życia ludzkości. Nauki te będą musiały też zająć się i rozwiązać wiele problemów współczesnego życia. Mamy nadzieję, że 55th EHPPGM będzie ważną częścią tego wyzwania" - mówi profesor Henryk Koroniak, dziekan Wydziału Chemii UAM.

Konferencję dla Wydziału Chemii UAM organizuje Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM, który na co dzień jest jednym z polskich liderów łączenia nauki z biznesem. To także wróży konferencji 55th EHPPGM sukces jeszcze przed jej rozpoczęciem.