Spotkanie ze studentami

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotkał się ze studentami z Niemiec i Polski, którzy wzajemnie uczą się swoich ojczystych języków. Młodzi ludzie zwiedzili Bramę Poznania i podsumowali swój kurs językowy.

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, spotkał się ze studentami, którzy ukończyli kurs językowy organizowany przez GFPS - grafika artykułu
Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, spotkał się ze studentami, którzy ukończyli kurs językowy organizowany przez GFPS

11 Niemców uczących się języka polskiego i 16 Polaków uczących się niemieckiego spotkało się w Poznaniu w ramach podsumowania letniego kursu "Tandem". To nietypowy kurs językowy: oprócz codziennych zajęć z lektorami studenci ćwiczyli też rozmowy w polsko- niemieckich parach. Studenci uczestniczyli w "Tandemie" na przełomie sierpnia i września. Prezydenta Poznania pytali o jego doświadczenia ze stypendium w Niemczech

W tamtych czasach nie wierzyłem, że mogę się dostać na stypendium zagraniczne, to było jak los na loterii - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Udało mi się, bo znałem dobrze język i pisałem pracę na nietypowy temat, a większość literatury przedmiotu była po niemiecku. Gdy wyjechałem na stypendium, przeżyłem szok kulturowy. Nagle zobaczyłem, że można żyć inaczej. Dostałem możliwość poznania nowych ludzi, innych kultur. Zobaczyłem, że osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie brać udział w życiu społecznym, że relacje między nauczycielami, a studentami mogą wyglądać inaczej. Wiele mnie to nauczyło.

Wspólne zwiedzanie w Poznaniu to to pierwsze tego typu spotkanie "PoTANDEmowe", które ma służyć integracji uczestników wakacyjnego wyjazdu językowego. Młodzi ludzie przebywają w Poznaniu od 12 do 14 października. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

-Bardzo byłem ciekawy opinii prezydenta Poznania, bo mam wrażenie, że jego i moja historia są częściowo jak lustrzane odbicia - mówi Paul Naumann, student z Niemiec. - Prezydent jest z Poznania, a był na stypendium w Bielefeld. Ja urodziłem się pod Bielefeld, teraz jestem w Poznaniu. Podoba mi się to miasto i cieszę się, że mamy możliwość spotkać się tu razem.

Kurs jest organizowany przez GFPS e.V. i GFPS-Polska, czyli przez Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej. To rodzina studenckich stowarzyszeń non-profit działających od w Niemczech (GFPS e. V.), w Polsce (GFPS-Polska) i w Czechach (GFPS-CZ). Cele statutowe GFPS-Polska to wspieranie nauki oraz wymiany i współpracy studenckiej i naukowej pomiędzy Polską a Niemcami i innymi krajami.

W ramach GFPS studenci organizują pomoc dla innych młodych ludzi, nie pobierając za swą pracę żadnego wynagrodzenia. W ciągu niemal 30 lat działalności dzięki trzem organizacjom partnerskim ponad 1000 studentów wyjechało na semestralne stypendium zagraniczne, a kolejne tysiące członków mogły uczestniczyć w licznych międzynarodowych projektach.

AW