"Study in Poznań" na targach "Education abroad" w Kijowie

Już po raz czwarty poznańskie uczelnie pod wspólnym szyldem "Study in Poznań" prezentują swoją ofertę oraz zachęcają ukraińską młodzież do podjęcia studiów w Poznaniu.

"Study in Poznań" na targach "Education abroad" w Kijowie
"Study in Poznań" na targach "Education abroad" w Kijowie

Z każdą kolejną edycją targów "Education abroad" w Kijowie poznańska reprezentacja jest coraz silniejsza, a dzięki temu coraz bardziej widoczna i rozpoznawalna. W obecnej edycji na stoisku "Study in Poznań" obecni byli przedstawiciele aż 13 poznańskich uczelni (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Collegium Da Vinci, Uniwersytet SWSP (+School of Form), Wyższa Szkoła Języków Obcych, Wyższa Szkoła Logistyki, Wyższa Szkoła Handlu i Usług, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania, Wyższa Szkoła, Zdrowia, Urody i Edukacji, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomi). Wspólne stoisko to efekt rozwoju projektu "Study in Poznań", którego realizację, przy współpracy wszystkich poznańskich szkół wyższych, koordynuje Wydział Rozwoju Miasta. Prócz udziału w targach, podczas pobytu w Kijowie, poznańska delegacja ma dodatkowo w planach odwiedzić Klub Polski oraz uczestniczyć w polsko-ukraińskich Dniach Edukacji, Nauki i Innowacyjności - wydarzeniu organizowanym pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji i Nauki Ukrainy oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej.

Po wizycie w Kijowie, poznańska delegacja udała się w dalszą podróż po Ukrainie. Na trasie zaplanowano spotkania w Partnerskim Mieście Poznania - Charkowie oraz w Odesie. W dalszej części wyjazdu udział wzięli przedstawiciele aż 9 poznańskich uczelni (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Collegium Da Vinci, School of Form, Wyższa Szkoła Języków Obcych, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania). W Charkowie delegacja miała okazję do kilku spotkań i prezentacji w szkołach. Dodatkowo zorganizowano spotkanie z Polonią oraz nawiązano kontakt z konsulatem RP w Charkowie. Dzięki obecności zespołu "Study in Poznań" w Charkowie relacje między naszymi miastami można uznać za bardzo dobrze rokujące na dalszy rozwój.

W Odessie, dzięki współpracy z Klubem Polskim w Kijowie (filia w Odessie) zorganizowano międzynarodowe sympozjum edukacyjne "Poznań w Odessie", któremu towarzyszyła wystawa prac malarskich odeskiej studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu p. Sonii Pajgert pn. "Poznań oczami Odessytki". Prócz sympozjum, które miało formułę 2 dniowych mini targów edukacyjnych na które przychodzili zainteresowani uczniowie i rodzice, odwiedzono z prezentacjami kilka odeskich szkół. Relacje nawiązane szczególnie z Polonią odeską mogą przynieść w przyszłości wiele dobrego dla budowania pozytywnych relacji między Ukrainą i Polską szerzej, a wężej między Poznaniem i Odessą.

Działania podjęte na Ukrainie już przynoszą efekty w postaci wzrostu liczby studentów z tego kraju na poznańskich uczelniach. Każde kolejne wizyty ocieplają wizerunek Polski oraz budują most łączący nasze narody.