Stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych

Blisko 40 laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy rozpoczęli w tym roku studia na poznańskich uczelniach, otrzymało stypendia Miasta Poznania. Uroczyste przyznanie stypendiów odbyło się w czwartek w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, w obecności m.in. Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta, Katarzyny Kierzek-Koperskiej, zastępczyni prezydenta oraz przedstawicieli władz uczelni.

Stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych
Stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych

- Tak wybitne osiągnięcia w tak młodym wieku, są z pewnością efektem zarówno talentu, jak i ciężkiej pracy. Chciałbym wam podziękować, że wybraliście Poznań na miejsce nauki i mam nadzieje, że okres studiów zachęci was później, do tego, by związać swoje losy z Poznaniem także zawodowo - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.W tym roku akademickim ze stypendium skorzysta 38 osób. Wśród grona wyróżnionych znalazło się 18 laureatów i laureatek olimpiad przedmiotowych oraz 20 finalistów i finalistek. Tym samym grono Stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji (od 2008 r.) zwiększyło się do 330 osób.

- Bardzo się cieszę, że program stypendiów działa już od ponad 10 lat i wciąż jest kontynuowany. Z jednej strony ma on za zadanie przyciągnąć najlepszych, z drugiej najlepszych zatrzymać. Wśród was są nie tylko osoby spoza Poznania, ale też poznaniacy, którzy zdecydowali się zostać i tutaj podjąć studia - zaznaczył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

W Poznaniu studiuje ok. 110 tys. studentów, którzy wiele wnoszą do Poznania; tworzą jego atmosferę i dynamikę, stanowią również dużą grupę konsumentów i budują kapitał społeczny naszego miasta.

- W Poznaniu kładziemy duży nacisk na wspieranie młodych osób. Mam nadzieje, że te stypendia pomogą wam rozwijać się dalej naukowo i w przyszłości przyczynią się do tego, że to właśnie w naszym mieście osiągniecie swoje największe sukcesy - dodała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Stypendystom pogratulował także prof. Andrzej Legocki, Przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania, która opiniowała wnioski o stypendium: - Życzę państwu, abyście potrafili docenić ten sukces, który was tutaj dzisiaj zgromadził. I życzę takiej refleksji nad waszym życiem, żeby w nim znalazło się przede wszystkim dużo życzliwości, prostolinijności. Naprawdę opłaca się być w życiu człowiekiem porządnym - mówił prof. Legocki.

Nagrodzonych powitali także stypendyści edycji 2010/2011, Adrian Szymczak i Krzysztof Lewiński, obecnie już absolwenci Politechniki Poznańskiej.

Uroczystość uświetniła występem artystycznym Michalina Kowala, stypendystka edycji 2014/2015.

Miasto oferuje wybranym studentom stypendia w wysokości 1.400,00 zł (laureaci) i 1.300,00 zł (finaliści) miesięcznie. Stypendia będą wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. Poprzez stypendium na I roku studiów Miasto chce dać studentom możliwość skupienia się na nauce i rozwijania swoich talentów.

W tym roku poprzez program stypendialny studia w Poznaniu rozpoczęli absolwenci z 7 województw: kujawsko- pomorskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Olimpiady najliczniej reprezentowane w tej edycji to: Olimpiada Biologiczna (10 osób) i Olimpiada Chemiczna (7 osób).

Kolejny już rok największym zainteresowaniem wśród Stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na którym naukę podjęło 19 studentów i studentek. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego wybrało 15 nagrodzonych. Na studia na Politechnice Poznańskiej zdecydowały się 3 osoby, a na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu 1 osoba.

Stypendyści Miasta Poznania zostaną włączeni w działania promujące Poznań jako silny ośrodek akademicki i miasto przyjazne młodym.

Program stypendialny realizowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

Miasto Poznań wspiera także uczelnie na każdym etapie kontaktu ze studentem. Miasto oferuje młodym ludziom różnego rodzaju stypendia, konkursy i staże zawodowe i wspiera w rozwijaniu przedsiębiorczości.

W dużej mierze z myślą o studentach powstał projekt "Polityki dla ludzi młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025". Młodzież aktywnie włączyła się w tworzenie Polityki, uczestnicząc w warsztatach i konsultacjach. Ponadto w ubiegłym roku Prezydent powołał Pełnomocniczkę ds. młodzieży i współpracy akademickiej, która ma reprezentować interesy młodych ludzi w Urzędzie Miasta.

Poznań przyciąga też studentów zagranicznych - obecnie na poznańskich uczelniach studiuje ponad 6 tys. obcokrajowców. W ramach projektu "Study in Poznań" miasto wspólnie z uczelniami promuje się podczas zagranicznych targów edukacyjnych m.in. na Ukrainie oraz organizuje wizyty w tamtejszych szkołach. Podejmowane są także inicjatywy wspierające studentów zagranicznych, którzy już tu studiują.