Trzy dni z nauką i sztuką w Poznaniu

Na dziedzińcu Urzędu Miasta zainaugurowany został Festiwal Nauki i Sztuki. Przez cztery dni naukowcy z poznańskich uczelni będą udowadniać, że nauka to niesamowita przygoda i przyjemność.

XX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
XX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Celem Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest popularyzacja oraz ukazanie jej różnych ról. W tym roku na gości festiwalu czeka ponad 700 spotkań z nauką i sztuką. Wśród nich jest aż 150 wykładów, ponad 300 warsztatów i laboratoriów, 100 pokazów i prezentacji, niemal 40 działań artystycznych: koncertów, wystaw i spektakli. Do wyboru będą też zajęcia sportowe, wycieczki, konkursy, gry i wiele innych.

- Chcemy pokazać, że nauka jest fascynująca i że może pociągać wszystkich - powiedział zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski, który wraz z rektorami otworzył Festiwal Nauki i Sztuki. Na scenie przedstawiono eksperyment, który wzbudził zainteresowanie obserwatorów. Sztuczka wyszła perfekcyjnie i z kilku kolb zaczęła wydobywać się gęsta piana.

Na dziedzińcu uczestnicy inauguracji mogli zajrzeć na stanowiska wszystkich uczelni, które prowadziły eksperymenty i pokazy. Można było wziąć udział w zajęciach sportowych czy spróbować rozbić zamrożoną różę.

Przez kolejne trzy dni swoje drzwi przed zainteresowanymi otworzą poznańskie uczelnie.

Uniwersytet Ekonomiczny prowadzić będzie wykłady, warsztaty i inne wydarzenia z dziedziny ekonomii. Będzie można dowiedzieć się wszystkiego o pieniądzach i tego, jak efektywnie zarządzać czasem, by zostać menadżerem na miarę XXI wieku. Na Uniwersytecie Medycznym będzie można zapoznać się z historią transfuzji krwi i z pracą ratownika medycznego. Akademia Muzyczna zaprezentuje terapeutyczną moc muzyki, czy warsztaty rozwijające umiejętności gry na instrumentach. Natomiast w siedzibie PAN będzie można dowiedzieć się, czy niskie temperatury są nam potrzebne, jak wygląda DNA, a także, jak znaleźć w sobie neandertalczyka. Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza na wykłady m.in. o ratowaniu lasów tropikalnych, stresie wśród roślin i o produkowaniu energii z odpadów. Akademia Wychowania Fizycznego proponuje taniec fizyczny, kreatywny i na wózku inwalidzkim, nordic walking, aquaterapię oraz pływanie.

Z kolei na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza będzie można dowiedzieć się, skąd biorą się złudzenia optyczne, kim był Gaspar da Gama, dlaczego kibicujemy i jak zaplanować drogę listonosza. Uniwersytet Artystyczny przygotował działania performatywno-malarskie, warsztat twórczy "Barwy natury" czy możliwość samodzielnego przygotowania przypinek przy pomocy profesjonalnej prasy do przypinek.

Trwająca właśnie edycja jest jubileuszowa. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki powstał w 1997 roku z inicjatywy poznańskich uczelni oraz poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wspólnym celem jest chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką. PFNiS na przestrzeni lat rozwijał się wraz z postępem technologii i nauki oraz zmianami kulturalnymi i społecznymi. Organizatorami festiwalu są Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Laboratorium Wyobraźni PPNT oraz poznańskie uczelnie wyższe: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Artystyczny, Polska Akademia Nauk, Akademia Muzyczna oraz Akademia Wychowania Fizycznego.

Hubert Ossowski/ biuro prasowe