Ukraina: Poznań w czołówce na uniwersyteckiej mapie Polski

W dniach 19-21 kwietnia 2018 roku delegacja Study in Poznań wzięła udział w targach edukacyjnych "Osvita ta karira" w Kijowie, na Ukrainie. Osoby reprezentujące poznańskie uczelnie  na wspólnym stoisku, w kijowskich targach wzięły udział po raz czwarty (listopad 2016, kwiecień 2017, listopad 2017, kwiecień 2018). W czasie tegorocznej edycji targów, polityka reprezentowania Poznania pod wspólnym szyldem zaczęła przynosić wymierne efekty: widocznie wzrosła liczba osób zdecydowanych na studia w naszym mieście i chcąca pozyskać satysfakcjonujące informacje na temat konkretnych uczelni z Poznania.

Study in Poznan 2018 - grafika artykułu
Study in Poznan 2018

Obecnie Ukrainki i Ukraińcy są obecnie grupą zagranicznych studentów najliczniejszą zarówno w Polsce, jak i w Poznaniu. Stanowią oni populację ponad 33,6 tys. osób w całym kraju, zasilając tym samym niemalże 50% wszystkich studentów i studentek zagranicznych w Polsce. Podobnie wygląda to z perspektywy Ukrainy: to Polska jest najczęściej wybieranym przez nich kierunkiem na zagraniczne studia wyższe. Dotychczas jednak jako domyślne miasta uniwersyteckie w Polsce wskazywano najczęściej Warszawę i Kraków, lub miasta przy wschodniej granicy. - Kilka lat temu mało kto wiedział, gdzie znajduje się Poznań. Kiedy mówiłam, że współpracuje ze szkołą wyższą z Poznania, pytano w jakim to kraju - mówi Vika Antonova, współpracująca z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu.

Poznań trafia do czołówki

W tym roku, poza osobami chcącymi zebrać informacje o studiach w Polsce w ogóle, stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodych Ukrainek, Ukraińców lub ich rodziców chcących zdobyć informację o konkretnych kierunkach na poznańskich uczelniach. Wiele pytań dotyczyło też nastawienia Polaków i Polek do Ukraińców, oraz udogodnień w Poznaniu dla młodych ludzi. - Sytuacja zmieniła się około rok temu. Wcześniej niewiele osób wiedziało, że w Poznaniu również można studiować. Obecnie, są konkretnie zainteresowani uczelniami właśnie w tym mieście - zauważa Raisa Aslanyan, studiująca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Poznańska delegacja w ubiegłych latach brała też udział w wizytach w ukraińskich szkołach w Charkowie (listopad 2017, kwiecień 2017), czy Odessie (kwiecień 2017). Obecnie w Poznaniu studiuje około 2000 osób z Ukrainy. 

Dlaczego Polska?

Młodzi ludzie chcą studiować w Polsce ze względu na wysoki poziom oferty edukacyjnej oraz lepsze perspektywy na rynku pracy. W Kijowie, jak i w innych miastach Na Ukrainie wzrasta również liczba osób pobierających naukę języka polskiego. Znajomość tego języka może pomóc nie tylko w studiowaniu, ale również w uzyskaniu wsparcia ekonomicznego: na przykład w postaci Programu Stypendialnego im. Stefana Banacha, dostępnego dla osób na studiach II i III stopnia, lub pozostałych programów stypendialnych. Co więcej, w tym roku zauważalne było też zainteresowanie średnimi szkołami w Polsce, co nadal jest jeszcze otwartym i dość niewykorzystanym potencjałem. 

Osobom tłumnie odwiedzającym poznańskie stoisko specyfikę naszego miasta przybliżał nowoopublikowany film promujący studia w Poznaniu.

Delegacja związana z programem "Study in Poznań" na targach w Kijowie reprezentowała nasze miasto w składzie:

  • Viktoria Antonova - Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji 
  • Raisa  Asalanyan - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Aliaksandra Balashova - Collegium Da Vinci
  • Maria Brendel - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Iuliia Chaplia - Wyższa Szkoła Logistyki 
  • Eliza Kania - Urząd Miasta Poznania
  • Iryna Kryvonosenko -Wyższa Szkoła Logistyki
  • Victoria Magdych - Wyższa Szkoła Bankowa 
  • Konstiantyn Mazur - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Michał Rzepka - Wyższa Szkoła Języków Obcych
  • Dorota Słowińska - Uniwersytet SWPS 
  • Olga Vakhrina - Politechnika Poznańska

oraz odbyła też serię dedykowanych spotkań i prelekcji dla młodzieży ukraińskiej. W tłumaczeniu na język ukraiński przez cały okres trwania targów pomagała natomiast Maria Savitska. 

- Eliza Kania