Universitas Cantat 2019

Od ponad dwudziestu lat w Poznaniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat". Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 6-12 maja 2019.

Universitas Cantat 2019
Universitas Cantat 2019

Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" to festiwal promujący muzyczną kulturę akademicką. Zespoły mają okazję zaprezentować muzykę swoich krajów w całej jej różnorodności, a jednocześnie - poprzez udział w wykonaniu dzieła finałowego - włączyć się w promowanie muzyki polskiej. Wszystkie te działania tworzą przestrzeń do inspirującej wymiany kulturowej i artystycznej.

W dotychczasowych trzynastu edycjach festiwalu (od 2003 roku festiwal odbywa się co dwa lata) przed publicznością zaprezentowało się łącznie 100 chórów z 26 krajów, w tym z tak odległych zakątków świata, jak Meksyk czy Ekwador.

Koncerty festiwalowe odbywają się w rozmaitych wielkopolskich salach koncertowych, przede wszystkim zaś w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która słynie ze znakomitej akustyki. Chóry przygotowują m.in. utwory promujące rodzimą muzykę poszczególnych krajów. Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy wykonują wspólnie dzieło polskiego współcześnie żyjącego kompozytora. Zazwyczaj towarzyszy im w tym przedsięwzięciu orkiestra symfoniczna.