University College London przedstawia drugą edycję konferencji LEADERS

Druga edycja konferencji LEADERS: Poland in a Global World, zorganizowana przez stowarzyszenie polskich studentów na University College London (UCL), odbędzie się 3 lutego 2018 w Londynie.

University College London przedstawia drugą edycję konferencji LEADERS
University College London przedstawia drugą edycję konferencji LEADERS

Czy ambicja Polski żeby dołączyć do grupy G20, przedstawicieli 19 najpotężniejszych gospodarek świata oraz Unii Europejskiej, jest realnym celem? W jaki sposób sztuczna inteligencja może zmienić oblicze zarządzania oraz polskiej gospodarki? Co to znaczy "być Polakiem'? To są tegoroczne hasła jednodniowej, interdyscyplinarnej konferencji LEADERS: Poland in a Global World, która odbędzie się 3 lutego w Londynie.

Konferencja LEADERS, organizowana na jednej z czołowych uczelni w Wielkiej Brytanii, ma za cel stworzenie platformy do wymiany myśli pomiędzy głównymi przedstawicielami polskiej gospodarki, nauki i kultury oraz studentami z najlepszych brytyjskich uczelni. Dyskusja będzie się odbywać na temat aktualnych możliwości i wyzwań stojących przed Polską w kontekście globalnej sytuacji gospodarczej i politycznej.

Konferencja będzie się składać z paneli: gospodarczego, naukowego i kulturalnego, które będą stanowić pole do dyskusji między ekspertami z różnych dziedzin. Gośćmi specjalnymi tegorocznej konferencji będą: były premier Jan Krzysztof Bielecki, Michał Pękała (szef działu odpowiedzialnego za wzrost serwisu DocPlanner), oraz Gosia Baczyńska - jedna z najbardziej cenionych polskich projektantek mody, która weźmie udział w panelu kulturalnym. Na konferencji, po raz drugi, pojawi się między innymi wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza - Paweł Potoroczyn i Michał Kobosko, który jest obecnie szefem polskiego oddziału waszyngtońskiego think-tanku Atlantic Council.

Tematem tegorocznego panelu kulturalnego na konferencji będzie dyskusja o tym, czym jest tożsamość współczesnych Polaków i co jest jej istotą: czy polska kultura jest homogeniczna czy też raczej przedstawia kulturową złożoność? Obserwując setki polskich studentów za granicą, warto się zastanowić czy migracje i napływ innych kultur odnawia polską tożsamość, czy raczej stanowi zagrożenie dla "polskości."

W zeszłorocznej edycji LEADERS, Paweł Potoroczyn uczestniczył w panelu kulturalnym podczas dyskusji o polskiej sztuce na międzynarodowej scenie, razem z Andą Rottenberg oraz prof. Krzysztofem Zanussi. "Duma bez pychy, wolność bez warcholstwa, powaga bez zadęcia, mądrość bez nieomylności i humor bez rechotu. Byłoby koszmarną stratą, gdyby zostały z tego pycha, zadęcie i rechot," powiedział Pawel Potoroczyn podczas panelu kulturalnego w kontekście polskich wartości kultury.

"Chcemy pokazać siłę polskiej gospodarki oraz innowacje polskich naukowców i przedsiębiorców. Ponadto, poprzez zadanie pytania "czym jest polskość" w panelu kulturalnym chcemy wywołać dyskusję na temat tego czym jest polska tożsamość i z czego ona wynika," mówi przewodniczący stowarzyszenia polskich studentów na UCL, Jan Kędzior.

Konferencja LEADERS: Poland in a Global World, która jest we współpracy z EY Poland, Goldman Sachs i Ambasadą Rzeczypospolitej Polski w Londynie, stanowi nie tylko pole do dyskusji dla studentów i czołowych przedstawicieli świata ekonomii, nauki i biznesu, ale także służy jako platforma do budowania wizerunku Polski.

"Konferencja UCL LEADERS ma na celu pokazanie, że Polska ma swoje miejsce w dzisiejszym zglobalizowanym świecie i że jest to pozycja w czołówce. Polska często jest niedoceniana. Jako Polacy, dumni ze swego kraju i z bycia Polakami, nie zgadzamy się z tymi, często nieprawdziwymi uwagami. Dlatego mamy nadzieję, że poprzez tę konferencję poprawimy zarówno wizerunek Polski, jak i uświadomimy sobie i innym na co Polskę stać," mówi wiceprzewodnicząca Alexandra Wojtaszewska.

Autor: Karolina Kaczmarek