US THE SOCIETY - Uczniowie nie gęsi - swoją opinię mają

Przez tydzień uczniowie poznańskich liceów będą pisać listy otwarte, swoje komentarze do aktualnych wydarzeń i tematów życia społecznego i politycznego w Polsce oraz w naszym regionie i mieście. Wszystko to w ramach akcji społecznej "Us the socjety - Uczniowie nie gęsi - swoją opinię mają". Listy zostaną opublikowane w internecie oraz przekazane Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, Wydziałowi Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Fundacji Festiwalu Malta.

US THE SOCIETY - Uczniowie nie gęsi - swoją opinię mają
US THE SOCIETY - Uczniowie nie gęsi - swoją opinię mają

Akcja "Us the socjety" rozpocznie się 8 kwietnia 2019. Wezmą w niej udział uczniowie poznańskich liceów. Na jednej z lekcji uczniowie mają napisać list otwarty, swój komentarz do jednego z kilkunastu zaproponowanych przez organizatorów tematów.

Wśród tematów, o których mogą pisać uczniowie znalazły się między innymi: o hejcie i mowie nienawiści, o uchodźcach i migrantach, o tolerancji i szacunku, o proteście nauczycieli, o medycznej marihuanie, o edukacji seksualnej młodzieży, czy też o św. Marcinie po przebudowie i wycince drzew w Poznaniu i Wielkopolsce.

Przy pisaniu listu obowiązuje tylko jedna podstawowa reguła: list nie może zawierać treści propagujących nienawiść rasową, postawy ksenofobiczne, antysemickie oraz inne formy podważające demokrację i pluralizm.

Cała akcja ma pokazać decydentom, animatorom życia społecznego oraz opinii publicznej głosu młodego pokolenia w sprawach Polski, regionu i miasta. Zabranie głosu przez uczniów będzie ich wkładem w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.