VII Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

Najlepsi młodzi mówcy z całej Polski przyjechali do stolicy Wielkopolski, by spędzić tu dziesiątki godzin na debatowaniu. W Poznaniu zakończyły się VII Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich. Finały odbywały się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

VII Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich
VII Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

- Fundacja Edukacyjna G5 oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu już po raz siódmy zorganizowały to wydarzenie - mówi Karol Mędak, koordynator VII Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. - W tegorocznej edycji udział wzięły 64 drużyny z całego kraju, natomiast do kwietniowych finałów awansowała połowa z nich. Debata oksfordzka to forma wystąpienia publicznego, w którym dwa zespoły starają się potwierdzić lub obalić tezę związaną z problemami współczesnego świata. Zespół składa się z 4 mówców. Każdy z nich ma 4 minuty na wygłoszenie swojej mowy (od 1/4 finałów podczas MPDO czas jest wydłużony do 5 minut).

W tegorocznej edycji drużyny rozstrzygały m.in. czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie norweskiego modelu sprzedaży alkoholu, jakie skutki niesie za sobą gentryfikacja i czy płatności w Polsce powinny być dostępne jedynie w formie bezgotówkowej. Podczas zawodów drużyny dowiadywały się o tym, czy będą bronić tezy, czy ją obalać, na 15 minut przed debatą, a wybór strony następował w drodze losowania.

W finale spotkały się drużyna I LO z Inowrocławia oraz drużyna III LO z Tarnowa. Teza finałowa brzmiała - "Eksponaty muzealne z byłych imperiów kolonialnych powinny zostać zwrócone krajom ich pochodzenia". Ostatecznie, stosunkiem punktów 35-34, zwyciężyła drużyna z Tarnowa.

- Debaty oksfordzkie są coraz popularniejszym środkiem dydaktyki w szkołach - pozwalają na przyswajanie wiedzy przez kulturalną dyskusję nad różnymi problemami, a także pozwalają uczniom rozwinąć tzw. umiejętności miękkie - mówi Karol Mędek. - Z roku na rok poziom mistrzostw jest coraz wyższy, co nas, organizatorów, niezmiernie cieszy. Tym bardziej, że dzięki temu turniejowi Poznań jest stolicą polskich debat i to właśnie tutaj co roku mamy możliwość wysłuchania najlepszych mówców w kraju.

JD