Warsztaty Funduszu Samorządów Uczniowskich dla młodzieży

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja konkursu "Fundusz Samorządów Uczniowskich". Dla uczniów szkół średnich zorganizowano warsztaty dotyczące tworzenia projektów oraz współpracy w zespole. Warsztaty poprowadzili trenerzy z Europejskiego Forum Studentów AEGEE.

Warsztaty Funduszu Samorządów Uczniowskich dla młodzieży - grafika artykułu
Warsztaty Funduszu Samorządów Uczniowskich dla młodzieży

Fundusz Samorządów Uczniowskich to konkurs, który umożliwia poznańskiej młodzieży uzyskać środki na realizację własnych pomysłów. Konkurs adresowany jest do uczniów poznańskich szkół średnich. Jego celem jest wsparcie działań młodych poznanianek i poznaniaków zaangażowanych w rozwój swojej szkoły, lokalnej społeczności i w życie miasta. Samorządy Uczniowskie, pod okiem opiekunów i przy wsparciu merytorycznym Miasta, uczą się pozyskiwać dofinansowanie na projekty związane np. z zainteresowaniami naukowymi, kształtowaniem postaw obywatelskich, wydarzeniami edukacyjno-kulturalnymi lub integracją uczniów.

Konkurs edukuje społecznie i wspiera młodzież w samorealizacji. Przed rozpoczęciem każdej edycji, Miasto zorganizowało warsztaty dla uczniów z zarządzania projektami, zwiększające kreatywność myślenia i przygotowujące do aplikowania w konkursie.

Jak dotąd odbyły się dwie edycje konkursu. W I edycji w 2018 r. dzięki dofinansowaniu Miasta, w wys. 700 zł na projekt, projekty zrealizowano w 18 szkołach. Z kolei w 2019 r. kwota dofinansowania wzrosła do 2.000 zł, a liczba projektów do 27. Łącznie zrealizowano 45 projektów.

Dzięki środkom Miasta młodzież zrealizowała m.in. różnorodne warsztaty i projekty edukacyjne, wydarzenia sportowe, akcje charytatywne, spotkania tematyczne lub atrakcyjne dla uczniów strefy wypoczynku.

Szczególnie cenne dla tej inicjatywy jest zaangażowanie i entuzjazm uczniów i uczennic przygotowujących założenia projektowe do realizacji swoich pomysłów. Młodzież sama decyduje na co chce przeznaczyć środki, przygotowuje aplikacje i realizuje projekty w swoich szkołach.

Fundusz aktywizuje i integruje uczniów w szkole, a także przyczynia się do nawiązywania kontaktów młodzieży z otoczeniem: mieszkańcami, instytucjami i środowiskiem biznesowym (projekty mogą wychodzić poza mury szkolne i angażować innych interesariuszy).

Wsparciem merytorycznym dla młodzieży są nauczyciele i opiekunowie Samorządów Uczniowskich oraz przedstawiciele Miasta Poznania (Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej).