Wykład otwarty prof. Christosa H. Papadimitriou

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań, zapraszają na wykład otwarty, kolejny odczyt z cyklu Wykładów z Informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego (enigma.amu.edu.pl), który wygłosi prof. Christos H. Papadimitriou. Prelekcja pt. A computer scientist thinks about the brain, odbedzie się dnia 24 maja 2017 r., o godz. 15:30, w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki, przy ul. Umultowskiej 87.

O godz. 10:00 odbędzie się również uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów.

Wykład otwarty na temat informatyki i jej związku z ludzkim mózgiem - grafika artykułu
Wykład otwarty na temat informatyki i jej związku z ludzkim mózgiem

Profesor Christos H. Papadimitriou z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley uzyskał tytuł doktora pod kierunkiem Kennetha Steiglitza w 1976 roku w Princeton. Wykładał na Uniwersytecie Harvarda, MIT, Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach. Sławę zawdzięcza wielu znanym książkom z informatyki, takim jak: "Algorithms", "Combinatorial Optimization", "Computational Complexity", a także ponad 400 artykułom naukowym z teorii algorytmów i teorii złożoności oraz ich zastosowań w informatyce, bazach danych, systemach kontroli, sztucznej inteligencji i robotyce, ekonomii i teorii gier, biologii i ewolucji. Jest laureatem wielu nagród, w tym - Knuth Prize (2002), Gödel Prize (2012), EATCS Award (2015), IEEE von Neumann medal (2016), doktorem honoris causa wielu renomowanych uniwersytetów i członkiem najważniejszych towarzystw naukowych. Papadimitriou jest także autorem powieści "Turing" (2003), międzynarodowego bestselleru - komiksu "Logicomix" (2010, wydanie polskie - 2011), powieści "Independence" (2012) oraz tomu esejów w języku greckim.

Christos H. Papadimitriou, syn nauczycieli Harilaosa i Wiktorii, urodził się i wychowywał w Grecji. Studiował elektrotechnikę na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach. W 1973 roku z powodów politycznych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1976 roku w Princeton uzyskał pod kierunkiem Kennetha Steiglitza tytuł doktora. W latach 1976 - 1988 wykładał na Uniwersytecie Harvarda, MIT i Uniwersytecie Stanforda. W 1988 roku objął stanowisko profesora informatyki imienia Jacobsa na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, a od 1996 roku zajmuje prestiżowe stanowisko profesora imienia C. Lestera Hogana na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Od 1978 roku jest członkiem Instytutu Millera na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a w latach 1982 - 1988 był także profesorem Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach.

Profesor Papadimitriou to autor lub współautor wielu szeroko znanych podręczników i książek z informatyki, takich jak: "Algorithms", "Combinatorial Optimization" (z Kennethem Steiglitzem) i "Computational Complexity" (przetłumaczona na język polski), a także ponad 400 artykułów naukowych z teorii algorytmów i teorii złożoności oraz ich zastosowań w informatyce, bazach danych, systemach kontroli, sztucznej inteligencji i robotyce, sieciach i Internecie, ekonomii i teorii gier, biologii i ewolucji oraz badaniach związanych z działaniem mózgu.

Christos Papadimitriou jest członkiem National Academy of Sciences, American Academy of Arts and Sciences, National Academy of Engineering oraz Association for Computing Machinery (z tytułem ACM Fellow). Otrzymał wiele nagród, w szczególności - w 2002 roku Knuth Prize, w 2012 - Gödel Prize, w 2015 roku EATCS Award, w 2016 - IEEE von Neumann medal. Jest doktorem honoris causa wielu prestiżowych uczelni europejskich, w szczególności ETH w Zurichu, Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach, Politechniki Federalnej w Lozannie oraz Université Paris Dauphine. W 2014 roku prezydent Republiki Helleńskiej mianował Papadimitriou komandorem Orderu Feniksa.

Papadimitriou jest również autorem powieści "Turing" (MIT Press 2003), międzynarodowego bestselleru - komiksu "Logicomix" (Bloomsbury 2010, współautor: A. Doxiadis, wydanego również w języku polskim w 2011 roku), powieści "Independence" (Patakis Publishers 2012), a także tomu esejów w języku greckim.

Załączniki