XVII Debata Akademicka

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny zapraszają na XVII debatę akademicką. Tym razem tematem spotkania będzie: Starzenie się społeczeństw europejskich. Wyzwania społeczne, ekonomiczne, polityczne". Debata odbędzie się 25 listopada 2019 o godz. 17:00 w Sali Lubrańskiego (Collegium Minus UAM ul. Wieniawskiego 1).

XVII Debata Akademicka - grafika artykułu
XVII Debata Akademicka

Panelistami będą:

Ze strony UAM:

dr hab. Dobroniega Trawkowska, prof. UAM

prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz

ze strony UEP:

prof. dr hab. Elżbieta Gołata

dr hab. Iwona Olejnik, prof. UEP

Moderator: dr hab. Krzysztof Podemski, prof. UAM.

Wprowadzenie do debaty:

Truizmem jest stwierdzenie, że społeczeństwa europejskie się starzeją. Decydujący wpływ na ten proces mają dwa zjawiska wywołane zmianami cywilizacyjnymi: spadek dzietności i dłuższe trwanie życia. Struktura wiekowa Europy jeszcze w 1950 roku przypominała piramidę, ale już w roku 2000 raczej gruszkę. Wg prognoz w 2050 roku europejska struktura wieku będzie miała także kształt gruszki, ale odwróconej. Wg danych Eurostat odsetek osób w wieku 65+ zwiększył się tylko w latach 2007-2017 z 17% do 19,4%. Starzenie się społeczeństw, bo przecież podobny proces czeka w przyszłości także społeczeństwa pozaeuropejskie stanowi obok globalizacji, zmian klimatycznych, kryzysu demokracji jedno z największych wyzwań naszych czasów. Wyzwania te dotyczą niemal wszystkich sfer życia: rodzinny, ochrony zdrowia, polityki, gospodarki, edukacji, kultury.

W naszej debacie chcielibyśmy się skoncentrować na dwóch wątkach.

Po pierwsze, jakie wyzwania, zwłaszcza z perspektywy reprezentowanych przez Państwa dyscyplin naukowych niesie starzenie się społeczeństwa? Jak wpływa i wpływać będzie na rynek pracy, rynek dóbr i usług konsumpcyjnych, na usługi publiczne, na politykę, na kształt miast, na obyczaje i kulturę, na życie rodzinne?

Po drugie, co Państwa zdaniem trzeba i co można zrobić, żeby stawić tym wyzwaniom czoła? Jak się do tych czekających nas ogromnych zmian przygotować? Jaka odpowiedzialność spoczywa na państwie, samorządach, społeczeństwie obywatelskim, rodzinach?