Z szacunkiem o Konstytucji

Dokładnie 17 października 1997 roku, zaczęła obowiązywać Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza zorganizowano konferencję z udziałem autorytetów naukowych, władz samorządowych oraz przedstawicieli korporacji prawniczych i organizacji międzynarodowych.

Debata o konstytucji - grafika artykułu
Debata o konstytucji

Uczestnicy podjęli dyskusję nad założeniami teoretycznymi, jakie przyświecały twórcom Konstytucji z 1997 roku, a ich realizacją w praktyce przez minione 20 lat obowiązywania najważniejszego spisu praw w naszym kraju.

- Żyjemy w ciekawych czasach, gdy mieszkańcy poprzez portale społecznościowe umawiają się i czytają wspólnie Konstytucję. To zainteresowanie należy odbierać pozytywnie, ale należy też zadać sobie pytanie. Czy to jest związane z naszą pracą na rzecz wpajania czym jest Konstytucja i jak ważny to jest dokument? - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i dodaje - W czasie głębokich podziałów społeczeństwa bardzo ważna jest rola nauki i autorytetów prawa. Proszę by głos nauki odpowiednio wybrzmiał. To jest zbyt ważne dla demokracji, żeby nią nie manipulować i nie naginać przepisów, po to tylko by dowieść swoich racji politycznych.

W wydarzeniu uczestniczy szerokie grono nauczycieli akademickich z wielu miast, przedstawiciele samorządu z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem i Przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Ganowiczem oraz członkowie korporacji prawniczych - Izby Radców Prawnych, Izby Adwokackiej oraz Izby Notarialnej. Głos zabrał także Thomas Markert, sekretarz Komisji Weneckiej oraz Marcin Walecki z OBWE. Dyskusji przysłuchują się również uczniowie poznańskich szkół.

- Współpracujemy z Okręgową Izbą Radców Prawnych. Prowadzą u nas zajęcia z prawa i zaprosili nas do udziału. Młodzież chciała posłuchać o Konstytucji. Muszą ją wpierw poznać, uczą się tego w szkole, a ta konferencja to ubogacenie tych zajęć - wyjaśnia Alina Siudzińska, nauczycielka z V LO w Poznaniu.

Profesor Hanna Suchocka, była premier Polski podkreśla, że o Konstytucji mówi się bardzo dużo, ale w kontekście bieżącej polityki. Ideą, jaka przyświecała organizatorom wydarzenia było skierować dyskusję na grunt analizy naukowej. - Chcemy przypomnieć jakie warunki leżały u podstaw, kiedy przygotowywano tę Konstytucję, jakie były założenia tej Konstytucji i jak one sprawdzają się dzisiaj - przekonuje premier Hanna Suchocka. Dodaje też, że w dyskusji nie zostaną pominięte aktualne problemy - Podział władzy, umiejscowienie sądownictwa, Konstytucja a dziedzictwo europejskie, te wszystkie problemy chcemy dzisiaj przedyskutować bez emocji politycznych, z rzetelnością naukową - zapewnia premier Suchocka.

Obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja. Jej zapisy weszły w życie pół roku później - 17 października. Od tej pory jest najwyższym aktem prawa w Polsce. Prace nad jej przygotowaniem rozpoczęły się już w 1989 roku i zostały wymuszone przez głębokie zmiany ustrojowe, jakie rozpoczęły się w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych. Zgodnie z jej treścią Rzeczpospolita Polska jest republiką parlamentarną i realizuje zasady suwerenności narodu, niepodległości państwa, demokratycznego państwa prawnego, trójpodziału władzy, społecznej gospodarki rynkowej oraz przyrodzonej godności człowieka.

Hubert Bugajny/biuro prasowe