Zaprojektuj kartę PEKA

W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę współpracy Poznania i Hanoweru oraz 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Tym trzem, ważnym dla poznaniaków wydarzeniom, mają być poświęcone okolicznościowe karty PEKA na okaziciela. Do ich zaprojektowania zachęcamy mieszkańców!

Miasto Poznań zamierza wydać w przyszłym roku kolejne okolicznościowe karty PEKA na okaziciela
Miasto Poznań zamierza wydać w przyszłym roku kolejne okolicznościowe karty PEKA na okaziciela

Miasto Poznań zamierza wydać w przyszłym roku kolejne okolicznościowe karty PEKA na okaziciela. Będą to limitowane serie.

Konkurs na projekt graficzny kart PEKA 2019 obejmuje opracowanie projektów kart na okaziciela z okazji:

Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego,

50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego),

40. rocznicy umowy o partnerstwie Poznań - Hanower.

- Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i opracowanie projektu graficznego karty PEKA. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa projekty dla każdego z motywów przewodnich - wyjaśnia Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych. Dodaje, że osoby, które zdecydują się stworzyć projekt karty związanej ze 100-leciem Uniwersytetu Poznańskiego powinny pamiętać o wykorzystaniu nie tylko logotypów Miasta Poznań i PEKA, ale także wydarzenia.

Prace powinny zostać umieszczone na nośniku elektronicznym i zapisane w co najmniej dwóch formatach, w tym edytowalnym. Można będzie składać je w siedzibie ZTM do 31 grudnia 2018 br.

Wyboru laureata (laureatów) dokona komisja konkursowa - planowana data ogłoszenia wyników to styczeń 2019 roku. Karty (po 5 tys. sztuk z każdego wzoru) mają trafić do sprzedaży w drugim kwartale przyszłego roku.

Jedna z okolicznościowych kart PEKA będzie poświęcona 100-leciu Uniwersytetu Poznańskiego, czyli wspólnej historii czterech wiodących uczelni poznańskich: Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego, które się z niego wywodzą.

- Cieszę się, że obchody 100-lecia zostaną uświetnione także okolicznościową kartą PEKA. Myślę, że rok jubileuszowy, który rozpoczął się 1 października i trwać będzie do września przyszłego roku, zasługuje na uczczenie w ten sposób - mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. - Zapraszam do zapoznania się z bogatym programem, który przygotowaliśmy z okazji tego jubileuszu. Znalazły się tam wydarzenia naukowe, kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Zależało nam, aby każdy mieszkaniec Poznania, regionu i Wielkopolski znalazł coś dla siebie - dodaje prorektor UAM.

Wybitną postacią, której wizerunek znajdzie się na okolicznościowej karcie PEKA, będzie też Krzysztof Komeda Krzysztof Trzciński. Kompozytor muzyki filmowej i słynny jazzman urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu. Był absolwentem Akademii Medycznej. W kolejnych latach zasłynął z kompozycji do tak znanych filmów jak "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary" czy "Niewinni Czarodzieje". Zmarł 23 kwietnia 1969 r. w Warszawie.

Trzecia z okolicznościowych kart PEKA będzie poświęcona umowie o partnerstwie między Hanowerem a Poznaniem, która została podpisana 29 października 1979 r.

Okolicznościowe karty PEKA, które będą dostępne w drugim kwartale przyszłego roku, to nie jedyne egzemplarze, które poznaniacy i turyści mogą mieć w swojej kolekcji. W połowie października wydano już karty z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory sprzedano ich 1,5 tysiąca sztuk. Tradycyjnie, złote karty PEKA sygnowane przez prezydenta Poznania, będzie też można kupić w tym roku na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

AJ/ZTM