Zostaw swój ślad na sto lat w Kapsule Czasu

Zaproszenie na okaziciela na uroczystość za 100 lat - to jedna z nagród w konkursie Uniwersytetu Poznańskiego na zawartość Kapsuły Czasu. Ta jubileuszowa instalacja zostanie umieszczona przed Collegium Minus w kulminacyjnym dniu obchodów 100-lecia, 7 maja. Do Kapsuły trafią obiekty wybrane przez społeczność akademicką oraz te wskazane przez biorących udział w głosowaniu internetowym.

Zostaw swój ślad na sto lat w Kapsule Czasu - grafika artykułu
Zostaw swój ślad na sto lat w Kapsule Czasu

Celem Kapsuły Czasu Uniwersytetu Poznańskiego jest upamiętnienie obrazu środowiska akademickiego Miasta Poznania oraz jego mieszkańców. Do tego potrzebne są właśnie artefakty - przedmioty, które środowisko akademickie oraz uczestnicy konkursu wskażą jako najbardziej znaczące w historii ostatnich 100 lat. Mogą być one związane z życiem prywatnym, zawodowym oraz identyfikować wyzwania i marzenia żyjących pod koniec drugiej dekady XXI wieku.

Obok samych artefaktów i Kapsuły Czasu dla organizatorów konkursu ważna jest także dyskusja na temat kondycji społecznej, przeszłości i nadziei na przyszłość, którą konkurs może zainicjować.

- Zostaw swój ślad na sto lat w Kapsule Czasu Uniwersytetu Poznańskiego i pozwól następnym pokoleniom odkryć naszą historię na nowo - zachęcają organizatorzy.

Nośnikiem wybranych danych cyfrowych np. galerii zdjęć, zbiorów muzycznych, przykładów korespondencji i komunikacji zawodowej jak i prywatnej, prób języka i zapisów gwary będzie telefon komórkowy w dwóch lustrzanych egzemplarzach z kopią bezpieczeństwa w zaszyfrowanej chmurze.

Zgłoszenia propozycji tego, co może znaleźć się w kapsule przyjmowane będą do 2 kwietnia poprzez stronę http://100lat.amu.edu.pl/kapsulaczasu. 10 kwietnia rozpocznie się głosowanie internetowe. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 kwietnia 2019.

Pomysłodawca artefaktu, który przejdzie wszystkie etapy konkursu i uzyska najwięcej punktów, otrzyma 3 tys. zł. Uczestnicy konkursu, których pomysły zostaną zrealizowane otrzymają zaproszenia na uroczystość 7 maja oraz wyjątkowe "zaproszenie na okaziciela" na uroczystość wykopania Kapsuły Czasu za 100 lat, w roku 2119.

Kapsułę Czasu Uniwersytetu Poznańskiego 7 maja 2019 r. przed Collegium Minus złoży do specjalnie przygotowanej instalacji czterech Rektorów uczelni współorganizujących obchody jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Projektantem instalacji jest architekt Wojciech Łakiński z biura architektonicznego ASPA & ZAPA. Wykonanie koordynuje firma Bauartcomplex Renowacja Zabytków-Budownictwo Tomasz Pokładecki.