Ekstraliga futsalu kobiet

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, Szkoła Wychowania Fizycznego i Sportu UAM oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na ostatni w tym roku kalendarzowym mecz Ekstraligi Futsalu Kobiet pomiędzy:

KU AZS UAM Poznań - AZS UW Warszawa

Sobota 30.12.2017 godzina 18.00

Hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Kampus Morasko)

Mecz zostanie rozegrany awansem z 7 kolejki (20.01.2018) ponieważ w tym czasie zespół KU AZS UAM Poznań będzie przebywał na półfinale Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet w Szczecinie.

Wolontariat przez pokolenia - konferencja

WSE UAM, ul. Szamarzewskiego

Centrum Wolontariatu "VOLONTARIO" z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM zaprasza na konferencję naukową pod hasłem "Wolontariat przez pokolenia", której będzie towarzyszyć Kiermasz Bożonarodzeniowy. Spotkanie organizowane jest z okazji przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Konferencja i kiermasz odbędą się 13 grudnia 2017.

Program konferencji w załączniku

Ekstraliga futsalu kobiet

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, Szkoła Wychowania Fizycznego i Sportu UAM oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na ostatni w tym roku kalendarzowym mecz Ekstraligi Futsalu Kobiet pomiędzy:

KU AZS UAM Poznań - AZS UG Ladies Gdańsk

Sobota 16.12.2017 godzina 19.00

Hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Kampus Morasko)

Wstęp wolny!!!

Instamet - spotkanie poznańskich instagramerów

ul. Rubież 46

Poznański Park Naukowo-Technologiczny organizuje spotkanie instagramerów - miłośników serwisu Instagram. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2017. "Instameet" to okazja nie tylko do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć w jednej z najbardziej innowacyjnych przestrzeni w mieście, ale też do tego, aby uczyć się od profesjonalnych fotografów.

Instagram to miejsce, gdzie codziennie rzesze użytkowników z całego świata wrzucają miliony zdjęć. Są wśród nich tacy, dla których Instagram i fotografia komórkowa stały się pasją, lub wręcz sposobem na życie. W najbliższa sobotę, 9 grudnia, grupa takich entuzjastów spotka się w naszym Parku, aby wziąć udział w spotkaniu "PPNT Photowalk + Poznań Photo Talks VI".

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00.

Wydarzenie będzie okazją do zrobienia niepowtarzalnych ujęć w przestrzeni PPNT, w tym również w laboratoriach (część "Photowalk"), a także do spotkania z fotografami Krzysztofem Koszewskim i Przemysławem Zdyblem, którzy w trakcie drugiej części spotkania (Photo Talks) podzielą się wiedzą i dobrymi radami z początkującymi adeptami fotografii mobilnej.

Uniwersyteckie wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku" poświęcone w tym roku problemowi wolności. Prelekcja odbędzie się 12 grudnia 2017 o godzinie 18:00 w Holu Balkonowym Centrum Kultury "Zamek". Wykład pt. "O wolności i zobowiązaniach językoznawcy" wygłosi prof. UAM dr hab. Tomasz Wicherkiewicz z Wydziału Neofilologii UAM.

O wolności i zobowiązaniach językoznawcy

Jak rozumieć WOLNOŚĆ z perspektywy badacza języka i języków? Czy i jak bronić WOLNOŚCI i praw językowych ? Czy językoznawcy tkwią w lingwistycznych klatkach? Czym jest europocentryzm w językoznawstwie? Czy możliwe i czy wskazane jest językoznawstwo zaangażowane?

Prelekcja będzie próbą odpowiedzi na te zasadnicze pytania, a ponadto zastanowimy się nad problemem nowych paradygmatów i celów badań językoznawstwa w kontekście wymierania języków.

II Dzień Jakości Kształcenia UAM

Kampus Morasko

"Uniwersytet dobrych praktyk. Przez współpracę i projekty do lepszego kształcenia" - to hasło II Dnia Jakości Kształcenia UAM, który odbędzie się dziś, 6 grudnia 2017 w Collegium Historicum na Morasku.

Gościem dyskusji zatytułowanej, "Czym jest jakość kształcenia" będzie przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, prof. Krzysztof Diks.

Konferencja jest otwarta dla całej społeczności akademickiej UAM i pozwala na bezpośrednią wymianę doświadczeń i wskazywanie dobrych praktyk w poprawianiu jakości kształcenia na uczelni. Panele dyskusyjne, sesje posterowe i prezentacje będą wyjątkową okazją do rozmów nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów UAM.

Zainicjowana w 2016 roku konferencja uczelniana, jako Dzień Jakości Kształcenia UAM spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony społeczności akademickiej. Przyjęto, że konferencja będzie cyklicznie organizowana na poszczególnych wydziałach. Gospodarzem pierwszej był Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, a II Dzień Jakości Kształcenia odbędzie się w nowoczesnym gmachu Wydziału Historycznego na Morasku, m.in. w Auli im. Profesora Gerarda Labudy. Początek o godzinie 9.00

Szkolenia Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE

ul. Rubież 46

Zachęcamy do udziału w ostatnich w tym roku szkoleniach organizowanych przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE działający w PPNT. Jeśli myślisz o ubieganiu się o środki z funduszy europejskich, w tym przede wszystkim programu Horyzont2020 nie zmarnuj szansy, by dowiedzieć się szczegółów dot. przygotowywania wniosków, zarządzania projektami międzynarodowymi, czy finansów w projektach Programów Ramowych UE.

Udział we wszystkich szkoleniach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy.

11-12 grudnia - Zarządzanie projektami międzynarodowymi w H2020, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, ul. Rubież 46, budynek H, sala 154

13 grudnia - Kontrola, audyt, finanse w projektach Programów Ramowych UE, Politechnika Poznańska, ul. Piotrowo 2, sala 123

18-19 grudnia - Jak napisać wniosek do programu ramowego Horyzont 2020? Elementy dobrego projektu, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, ul. Rubież 46, sala 154

Ukraina między Europą a Azją - wykład Nadii Sawczenko

ul. Umultowska 87

We wtorek 28 listopada 2017 Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM będzie gościł Nadię Sawczenko, znaną ukraińską parlamentarzystkę i lotniczkę, przez miesiące więzioną w Rosji. O godz. 13: 15 w Auli WNPiD wygłosi ona wykład zatytułowany "Ukraina między Europą a Azją".

Po rozpoczęciu walk w Donbasie, Nadia Sawczenko wzięła urlop w jednostce wojskowej i zgłosiła się do walk w ochotniczym batalionie. W czerwcu 2014 roku została wzięta do niewoli przez prorosyjskich rebeliantów a 8 lipca poinformowano, że została osadzona w areszcie pod zarzutem przyczynienia się do śmierci na wschodzie Ukrainy dwóch rosyjskich dziennikarzy. Nie przyznała się do winy, została skazana na 22 lata łagru, ale 25 maja 2016 roku została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego GRU.

Podczas pobytu w areszcie i po uwolnieniu Nadia Sawczenko zdobyła ogromną popularność nie tylko w swoim kraju. Jednak jej kontrowersyjne i ostre sądy spotkały się także z krytyką wielu środowisk na Ukrainie. Dziś Nadia Sawczenko działała w stworzonym przez siebie ruchu społecznym "Runa".

Wykład będzie tłumaczony.

Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Gospodarczego "Liberalizacja - prywatyzacja - deregulacja" Wydziału Prawa i Administracji UAM oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Wykład wiceministra finansów na UEP

al. Niepodległości 10

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza wygłosi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu wykład pt. "Zmiany w polskim systemie podatkowym". Spotkanie odbędzie się we wtorek 14 listopada 2017 o godz. 14:00 w sali 111A (Gmach Główny UEP, al. Niepodległości 10).

Paweł Gruza jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczył w licznych merytorycznych szkoleniach, seminariach i konferencjach w Polsce i za granicą (m.in. kursy standardów rachunkowości polskiej i międzynarodowej, ustawodawstwo gospodarcze Unii Europejskiej, międzynarodowe planowanie podatkowe, branżowe programy szkoleniowe).

Zarządzał wieloma interdyscyplinarnymi projektami dla firm z sektora przemysłowego i finansowego. W latach 2000 - 2006 pracował w firmach doradczych. Od kwietnia 2016 r. był wiceministrem Skarbu Państwa. W listopadzie 2016 r. powołany został na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Jest współautorem pierwszego komentarza do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (1999) oraz pierwszego w Polsce komentarza do unijnych dyrektyw w sprawie VAT (2004, wybór i redakcja orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE).

KU AZS UAM Poznań w ekstralidze futsalu kobiet

ul. Zagajnikowa 9

W najbliższy weekend 10/11 listopada 2017 roku rusza kolejny sezon Ekstraligi Futsalu kobiet. Zespół KU AZS UAM Poznań pierwszy swój mecz rozegra jednak dopiero 25.11.2017 roku w Warszawie z AZS UW Warszawa (mecz 1 kolejki z Kotwicą Kornik oraz 2 kolejki z AZS UG Gdańsk zostały przełożone).

Terminarz meczy KU AZS UAM Poznań we własnej hali:

KU AZS UAM Poznań- AZS AWF Warszawa sb 2.12 godz. 18.00

KU AZS UAM Poznań - AZS UG Gdańsk sb. 16.12 godz. 19.00

KU AZS UAM Poznan - Kotwica Kórnik nd 7.1 godz. 17.00

KU AZS UAM Poznań - AZS UW Warszawa sb 20.1 godz. 17.00

KU AZS UAM Poznań - Żyrardowianka Żyrardów sb 3.2 godz. 17.00

KU AZS UAM Poznań swoje mecze rozgrywa na hali UAM ul. Zagajnikowa 9 (Campus Morasko)

Uniwersyteckie wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na drugie spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku" poświęcone w tym roku problemowi wolności. Prelekcja odbędzie się 14 listopada 2017 o godzinie 18.00 w Sali Kominkowej Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Robert Pietrzak z Wydziału Chemii UAM, a jego tytuł brzmi: Czy CO2 powinien być wolny, tak jak chce natura?

Wolność w chemii nie dotyczy choćby przemian substancji, będących rezultatem odpowiednich praw, w wyniku których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki. Wolność dotyczy po pierwsze możliwości dokonywania wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji, aby otrzymać, scharakteryzować i zastosować jak najlepiej służący społeczeństwu nowy materiał. Po drugie, i chyba najważniejsze, wolność pozwala na dogłębne poznanie wszystkich dobrych i złych właściwości składników otaczającego nas świata i zakomunikowanie o tym każdemu, aby mógł dokonać wolnego wyboru i wypracować własne zdanie.

Z punktu widzenia chemika, a nie ekologa, polityka czy ekonomisty, przedstawiony zostanie także problem efektu cieplarnianego, zwanego też efektem szklarniowym, który jest naturalnym procesem zachodzącym w przyrodzie, wpływającym na temperaturę powierzchni Ziemi i atmosfery. Może właśnie CO2 powinien być wolny, tak jak chce natura? Spotkanie będzie miało na celu pokazanie i zastanowienie się, czy globalne ocieplenie klimatu w XX w., jest skutkiem gospodarczej działalności człowieka, przejawiającej się przede wszystkim emisją do atmosfery produkowanego CO2, uważanego za głównego winowajcę zmian klimatu.

Koncert Chóru Żeńskiego SONANTES Uniwersytetu Ekonomicznego

os. Mielżyńskiego, Swarzędz

28 października 2017 godz. 19.30 w Parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu na os. Mielżyńskiego odbędzie się koncert Chóru Żeńskiego SONANTES Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Podczas koncertu melomani będą mieli wyjątkową okazję zapoznać się z przepięknym utworem, jakim jest "Msza na sopran, chór żeński i zespół kameralny" Ewy Fabańskiej-Jelińskiej oraz wybranymi fragmentami barokowego dzieła Antonio Vivaldiego "Gloria". Chórowi podczas występów towarzyszyć będą uznani poznańscy muzycy. W partiach solowych usłyszymy sopranistkę Annę Budzyńską, natomiast instrumentalnie śpiewaków wesprze Poznańska Orkiestra Barokowa. Muzykom przewodniczyć będzie Hanna Malicka. Koncert poprowadzi Alina Kurczewska.

Autorka utworu współczesnego Ewa Fabiańska-Jelińska to niezwykle utalentowana i wielokrotnie nagradzana poznańska kompozytorka młodego pokolenia. Jej dzieła są coraz częściej wykonywane przez znakomite i znane szerokiej publiczności zespoły jak m.in. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej czy Chór Dziewczęcy Skowronki.

Chór Żeński SONANTES założony został w roku 1971 przez profesor Krystynę Domańską-Maćkowiak, a obecnie prowadzony jest przez Hannę Malicką. Zespół posiada szeroki repertuar muzyki sakralnej i świeckiej wszystkich epok. Chór Żeński SONANTES jest laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.

Jak zacząć karierę na giełdzie - laboratorium dla studentów

OSTC Trading Labs

Zawód tradera brzmi dla Ciebie obco, ale kojarzysz kim jest inwestor? To świetnie! W przeciwieństwie do inwestora trader działa na giełdzie w krótkim czasie, handlując akcjami, obligacjami czy kontraktami terminowymi. I nie musi fizycznie się tam pojawiać. Jego środowisko to coraz częściej profesjonalne biuro świetnie wyposażone w serwery, stacje z kilkoma monitorami i dostęp do najważniejszych danych z rynków.

Sama praca brzmi kusząco, ale doszły Cię słuchy, że już niedługo komputery w pełni zastąpią pierwiastek ludzki w tradingu? To nieprawda, zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie. Dzisiejsze firmy związane z branżą to oczywiście typowe fintechy, które korzystają z pomocy sztucznej inteligencji i algorytmów, czerpiąc przede wszystkim z możliwości szybkiego przetwarzania danych, jednak trading oparty na działaniach człowieka jest niezbędny na rynkach.

Dlaczego? Maszyny mają swoje mocne strony, są szybkie i popełniają coraz mniej błędów, jednak często to one są bezpośrednim powodem zdarzających się czasem załamań rynku, tzw. flash-crashy. Przykładem jest chociażby lipcowe zawirowanie związane ze srebrem, którego cena w ułamkach sekund drastycznie spadła.

W uproszczeniu można powiedzieć, że komputery podejmują decyzje na podstawie sztywnych algorytmów. Jeżeli na rynku ma miejsce niespodziewana sytuacja, która wybiega poza schemat stworzony według analizy historycznych danych, maszyny nie są w stanie rozpoznać czy nadchodzi prawdziwy kryzys, czy tylko chwilowy odwrót. W mgnieniu oka wycofują się więc z rynku, sztucznie napędzając panikę.

Traderzy w takich sytuacjach są bardziej elastyczni i dzięki zdolnościom analitycznym oraz doświadczeniu mogą lepiej przewidzieć ciąg dalszy zdarzeń, spokojniej reagując na zmiany i stabilizując rynki. W ten sposób przewyższają komputery i dlatego są niezbędni.

Gdzie rozpocząć przygodę z tradingiem?

W zawodzie tradera można sprawdzić się zawsze, bo nie wymaga on specjalistycznego wykształcenia czy wieloletniego doświadczenia. I wcale nie trzeba jechać do Londynu. Polska też ma swoje City. Największym graczem w branży jest u nas OSTC (www.ostc.com). Pochodząca z Wielkiej Brytanii firma, od 2005 roku obecna w kraju, posiada już biura w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Łodzi i zatrudnia ponad 200 osób. Ta liczba stale rośnie, a coraz częściej wśród nowo zatrudnionych znajdują się studenci lub świeżo upieczeni absolwenci. To dlatego, że OSTC od prawie 10 lat współpracuje z największymi uczelniami miast, w których jest obecne. Jedną ze wspólnych inicjatyw są OSTC Trading Labs.

- Laboratoria wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt. To dlatego uczestnicy wybrani przez nas do grup mają niepowtarzalną szansę na handel na symulatorach giełd działających w czasie rzeczywistym - tłumaczy Tomasz Kwiatek, Dyrektor Zarządzający oddziału polskiego OSTC. - To nie wszystko, otrzymują oni od nas także dawkę ekskluzywnej wiedzy, a najlepsi mają szansę dołączyć do firmy. Ponad połowa zatrudnionych przez nas osób zaczynała właśnie w OSTC Trading Labs - dodaje.

By wziąć udział w OSTC Trading Labs nie trzeba jednak wiązać kariery bezpośrednio z tradingiem, zdobyta wiedza przyda się także w bankowości, funduszach inwestycyjnych czy domach maklerskich. Udział w zajęciach pozwala na starcie kariery zdobyć olbrzymią przewagę nad innymi kandydatami - zyskać doświadczenie w działaniach na prawdziwych rynkach.

Najbliższa rekrutacja do OSTC Trading Labs rozpoczyna się już w pierwszym tygodniu października. By zostać uczestnikiem, nie trzeba mieć doświadczenia, wystarczy być studentem ostatnich lat studiów i pokazać swoje zainteresowanie finansową tematyką. Zgłoszenia można wysłać poprzez link https://goo.gl/c9t3uJ lub zostawić je bezpośrednio na standzie firmy na uczelni. Daty i miejsca zostaną podane już wkrótce na fanpage'u OSTC Poland - Careers in Trading.

Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" ogłasza nabór

ul. Jana Pawła II 28

Lubisz śpiewać? Chcesz rozwijać swoje wokalne umiejętności, a dodatkowo poznać grono wspaniałych ludzi?

Chór Volantes Soni to miejsce właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy na przesłuchania, które odbędą się w dwóch terminach: 18 oraz 25 października 2017 r. (środa) od godziny 18:30 w sali konferencyjnej przy Domu Studenckim nr 1 (Politechnika Poznańska, ul. Jana Pawła II 28).

Konstytucja RP z 1997 r. - założenia teoretyczne a praktyka - konferencja

ul. Wieniawskiego 1

"Konstytucyjne gwarancje wolności i praw człowieka. Czy nadal obowiązują?", "Czy wolność słowa i wolność prasy są rzeczywiście potrzebne społeczeństwu i państwu?", "Konstytucja jako źródło obowiązków państwa w stosunku do obywatela" - to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas konferencji pt. "Konstytucja RP z 1997 r. - założenia teoretyczne a praktyka". Spotkanie rozpocznie się 11 października 2017, o godz. 9:30 w budynku Collegium Minus (ul. Wieniawskiego 1, sala 17). Pretekstem do organizacji wydarzenia jest 20-lecie wejścia w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Honorowym patronatem Konferencję objęli: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki, Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Nabór do Zespołu Tańca Ludowego "Poznań"

ul. Rocha 9

Wszystkich miłośników tańca i sztuki ludowej zapraszamy do Zespołu Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego. To propozycja nie tylko dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić swój wolny czas, ale przede wszystkim dla osób otwartych na świat, które chcą poznać ludzi z pasją, nauczyć się tańca ludowego i zwiedzić świat. Spotkania organizacyjne odbędą się 10 i 12 października br. o godz. 20 w sali gimnastycznej Domu studenckiego AWF, przy ul. św. Rocha 9.

Instalacja multimedialna - wernisaż

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, kontynuując współpracę ze środowiskiem kultury, realizuje kolejny interesujący koncepcyjnie projekt artystyczny, którego wernisaż odbędzie się 29 września 2017 o godz. 19:00 w CEUE (ul. Towarowa 55). Tym razem wystawiana praca ma formę instalacji multimedialnej. Autorem dzieła "Strange thinks/strange things" jest Szymon Zwoliński, absolwent UAP, autor kilkudziesięciu wystaw w kraju i zagranicą (m.in. w Niemczech, Tajlandii, na Litwie i Ukrainie).

Realizacja "Strange thinks/strange things" to najprawdopodobniej uzewnętrznianie się i materializowanie lęków wywołanych interakcją z zewnętrznym środowiskiem opanowanym przez mass media.

Lęk ten można przyrównać do mroku panującego w ciemnym lesie, w którym - podczas nocnej wędrówki - wyobraźnia płata figle i z poruszających się cieni tworzy kształty, których nie ma, ale w które da się wierzyć, że są prawdziwe.

Świat informacji prasowych, telewizyjnych, a przede wszystkim tych dochodzących do nas za pośrednictwem Internetu tworzy niezliczone ilości wici, które "rysują" abstrakcyjne kształty. Praca ta jest ich wizualizacją.

Człowiek przyszłości - wyzwania wobec nauki - konferencja

PTPN

Prof. Józef Kostrzewski, wybitny archeolog i współtwórca Uniwersytetu Poznańskiego, założyciel i dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, będzie patronem konferencji organizowanej przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w ramach cyklu "Człowiek przyszłości - wyzwania wobec nauki". Wspólną ideą kilku konferencji jest refleksja nad problemami, jakie stawia przed nauką współczesny człowiek. W tym roku konferencje dotyczyć będą relacji człowieka z gospodarką, a także przyrodą i techniką. Pierwsza z nich poświęcona jest relacji do przeszłości i możliwości jej badania.

Ogólnopolska konferencja ma charakter interdyscyplinarny, udział w niej wezmą nie tylko archeolodzy. O rekonstrukcji przeszłości mówić będą również poznańscy lekarze z Uniwersytetu Medycznego i informatycy z Politechniki Poznańskiej.

Cykl "Zasłużeni dla nauki. Cykl ogólnopolskich konferencji promujących wybitnych poznaniaków" współfinansowany jest ze środków miasta Poznania.

Urodziny Botanika oraz Festiwal herbaty

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny UAM zaprasza na kolejne "Urodziny botanika" oraz Festiwal herbaty. Impreza odbędzie się 9 i 10 września 2017 (Ogród Botaniczny, ul. Dąbrowskiego).

PROGRAM

Urodziny Botanika i III edycja Festiwalu Herbaty Zaparzaj!

09-10 września 2017 r., godz. 900 - 1700

09 września sobota

9.00 - 19.00 Wystawa fotografii "Tajemniczy świat owadów" (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

9.00 - 17.00 Wystawa Grzybów (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

11.00 - 16.00 Zajęcia edukacyjne "Poznawanie przyrody przez zabawę" Ogród Botaniczny UAM (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

11.00 - 16.00 Gry Planszowe (Placyk przy Alpinarium)

10.00 - 17.00 Festiwalu Herbaty Zaparzaj! - wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane

10 września niedziela

9.00 - 19.00 Wystawa fotografii "Tajemniczy świat owadów" (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

9.00 - 17.00 Wystawa Grzybów (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

11.00 - 16.00 Zajęcia edukacyjne "Poznawanie przyrody przez zabawę" Ogród Botaniczny UAM (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

11.00 - 16.00 Gry Planszowe (Placyk przy Alpinarium)

10.00 - 17.00 Festiwalu Herbaty Zaparzaj! - wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane.

Podróż do wnętrza ziemi - wykład otwarty prof. Leonida Dubrovnisky'ego

ul. Wieniawskiego 1

Jakie warunki panują we wnętrzu Ziemi? Czy da się je odtworzyć w laboratorium? Do czego służą diamentowe kowadełka i jakie ciśnienie są w stanie wytworzyć naukowcy? Na te pytania odpowie jeden z najbardziej uznanych badaczy wysokich ciśnień na świecie, prof. Leonid Dubrovnisky w trakcie wykładu "Journey to the center of the Earth 150 years after Jules Verne: Science not fiction"

Zapraszamy 5 września 2017, o godz. 18:00 do Auli UAM (ul. Wieniawskiego 1). Wykład jest otwarty i bezpłatny. Prelekcję poprzedzą pokazy doświadczeń chemicznych przygotowane przez zespół młodych naukowców z Wydziały Chemii UAM pt.: "Chemia w warunkach ekstremalnych", które odbędą się od godziny 17:30.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji European High Pressure Research Group (EHPRG) Meeting 2017, która na początku września zgromadzi w Poznaniu światową elitę naukowców zajmujących się wysokimi ciśnieniami.