Premiera nagrania spektaklu "Krum"

Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego

13 kwietnia Krzysztof Warlikowski odbierze w Atenach prestiżową Międzynarodową Nagrodę Teatralną. Z tej okazji zapraszamy na premierę nagrania spektaklu "Krum" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego oraz spotkanie z Grzegorzem Niziołkiem, autorem książki "Warlikowski. Extra Ecclesiam".

24 kwietnia, godz. 18.00, Kino Rialto

Hanoch Levin KRUM

reż.: Krzysztof Warlikowski

premiera: 3 marca 2005 TR Warszawa

spektakl trwa: 2 godz. 30 min.

Bohater Kruma Hanocha Levina powraca do rodzinnego miasta, w którym czeka na niego matka, przyjaciele i cała społeczność. Świat, który zastaje Krum, dotknięty jest jednak jakimś paraliżem. Jakby rzeczywistość, do której powraca bohater, znieruchomiała w oczekiwaniu na coś, co w końcu nada jej sens, co uruchomi zdarzenia. I tak się dzieje, ale działania bohaterów okazują się chaotyczne, a rozbudzone życie prowizoryczne, wypełnione powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów. Krum wydaje się postacią najbardziej bierną. Ktoś inny żeni się, ktoś inny umiera, ktoś inny wyjeżdża. Być może w ten sposób spełniają się różne warianty losu bohatera. Postawiony w sytuacji widza, który na chwilę zawiesza swoją tożsamość i całkowicie poddaje się iluzji, Krum ogląda jak we śnie zrealizowany w formie teatralnego spektaklu katalog swoich marzeń i obaw.

"Warlikowski. Extra ecclesiam"

FRAGMENT. WARLIKOWSKI TO MY
"Może warto też od razu wyjaśnić, kto jest bohaterem tej książki. Nie jest nim Krzysztof Warlikowski - człowiek, artysta, reżyser teatralny, a przynajmniej jest nim tylko w bardzo ograniczonym sensie. Pod nazwiskiem Warlikowski ukrywa się fascynujące wydarzenie w polskim teatrze i w polskiej kulturze, pole oddziaływań wielu zjawisk: teatralnych, psychologicznych, kulturowych, społecznych, politycznych, religijnych. To wydarzenie, w którym brali i biorą nadal udział aktorzy, widzowie, krytycy - ta żywa międzyludzka konstelacja wciąż się zresztą zmienia. Zmieniają się oceny, dochodzi do rewizji własnych nastawień, wzbogacają się interpretacje. Warlikowski to proces, pole i przestrzeń - jak się wydaje, coraz bardziej rozległa. Do tej wspólnej przestrzeni należy zarówno pani, która na spektaklu Hamleta głośno zażądała, aby Jacek Poniedziałek założył majtki, jak i dziewczyna, która podczas przedstawienia Bachantek weszła na czworakach do scenicznego basenu z wodą".

Miejsce: Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
Bilety: wejściówki 2 zł
Organizacja: Poznańskie Stowarzyszenie Inicjatyw Teatralnych, Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, Wydawnictwo Hommini, Zakład Dramatu i Teatru UAM

sieci społecznościowe