Dni "Odysei" w Bibliotece Raczyńskich

24 marca w wielu krajach na całym świecie czytelnicy zgromadzą się wokół słynnego eposu Homera. W Poznaniu na podwójne spotkanie z "Odyseją" zaprasza Biblioteka Raczyńskich.

Plakat "Dni "Odysei" - grafika artykułu
Plakat "Dni "Odysei"

Poznańska odsłona imprezy odbędzie się 23 i 24 marca, w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu "Odyssée 24!".

- Początkowym założeniem francuskich organizatorów Dni "Odysei" było czytanie 24 ksiąg w 24 miejscach w Europie - wyjaśnia prof. Magdalena Stuligrosz z UAM. W tej chwili w do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 120 ośrodków z Europy, m.in. Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech i Łotwy, ale także z Ameryki Północnej, Madagaskaru, Australii i Maroka.

23 marca w Salonie Mickiewicza w Collegium Maius odbędzie konferencja z udziałem międzynarodowych gości  zatytułowana "The man of many moves". Some aspects of Homer's Odyssey and its reception.

Następnego dnia, 24 marca, również w Collegium Maius, studenci przeczytają fragmenty Odysei w różnych wersjach językowych. O godz. 12.15 w Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zostanie otwarta wystawa pt. "Wokół Homerowej Odysei", podczas której będą prezentowane edycje tekstu "Odysei", przekłady, komentarze, opracowania i słowniki, a także albumy i ilustracje związane z eposem.

24 marca o godz. 16.00 "Dni Odysei" przeniosą się do Biblioteki Raczyńskich (pl. Wolności 19, sala 1), gdzie rozpocznie się publiczne czytanie eposu. Księgę V (Odyseusz u Kalypso) czytać będą wykładowcy i studenci Instytutu Filologii Klasycznej UAM, goście oraz aktorzy Teatru Studenckiego "Sfinga". Nie zabraknie słowa wstępnego, które wygłosi prof. Krystyna Bartol, oraz fragmentów oryginalnej wersji w wykonaniu prof. Jerzego Danielewicza oraz prof. Gersona Schade.

O godz. 18.00 rozpocznie się "Wieczór z Odyseją", podczas którego Księgę VI (spotkanie Odyseusza  z Nauzykaą) przeczytają Marek Krajewski oraz Jerzy Zelnik. Wybór gości nie był przypadkowy. Jerzy Zelnik jest nie tylko najbardziej znanym polskim faraonem, ale także uznanym interpretatorem tekstów klasycznych; aktor brał udział m.in. w Festiwalu Sztuka Słowa-Verba Sacra, Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz spotkaniach Salonu Poezji. Marek Krajewski najlepiej znany jest jako autor kryminałów, ale jest także filologiem klasycznym, a zanim został "zawodowym pisarzem" przez wiele lat pracował w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Lilia Łada/biuro prasowe/Biblioteka Raczyńskich