Głosujcie na Bramę Poznania w konkursie "Życie w Architekturze"!

19 lutego tego roku poznaliśmy finalistów konkursu "Życie w Architekturze" na najlepsze realizacje architektoniczne powstałe w latach 2013-2014, a 11 marca na stronie redakcji rozpoczął się internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. O ten prestiżowy tytuł walczy 47 obiektów wybranych spośród 314 zgłoszeń nadesłanych na konkurs, w tym 10 projektów z województwa śląskiego i mazowieckiego, 8 obiektów z małopolskiego, po cztery z wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, po trzy z dolnośląskiego, lubelskiego i pomorskiego, a po jednym z terenu województwa opolskiego i świętokrzyskiego.

Zdjęcia: Życie w Architekturze - grafika artykułu
Zdjęcia: Życie w Architekturze

Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę konkursu (link poniżej), kliknąć w miniaturę wybranego obiektu, a następnie w czerwony pasek z napisem "GŁOSUJĘ" znajdujący się w prawym górnym rogu. Ulubione budynki będzie można odnaleźć według konkursowych kategorii oraz po województwach, na terenie których się znajdują.

Autorowi i inwestorowi realizacji wyłonionej w plebiscycie na Ulubieńca Polski zostanie przyznana specjalna pamiątkowa tablica do zawieszenia na obiekcie, którą zaprojektowała znana pracownia Towarzystwo Projektowe, autorzy m.in. Systemu Informacji Miejskiej w Warszawie i Bielsku-Białej.

Głosy internautów mogą zadecydować o wyborze obiektów z różnych stron Polski, które udowadniają, że najlepsza architektura nie jest już tylko domeną stolicy. W ostatnim plebiscycie na Ulubieńca Polski, który odbył się w 2012 roku, oddano rekordową liczbę 368 000 głosów. Zażarta walka internautów trwała do ostatniej chwili, ponieważ konkurs zmobilizował nie tylko osoby bezpośrednio zainteresowane architekturą, ale także środowiska lokalne. Ostatecznie tytuł zdobył Port Lotniczy w Lublinie. Drugie miejsce w plebiscycie zajęła przystań na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

"Życie w Architekturze" to wysoko ceniony przez środowisko architektów konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, a jednocześnie najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce. W jury zasiadają jedynie najwybitniejsi projektanci i przedstawiciele środowisk twórczych w naszym kraju.

W ramach konkursu dodatkowe nagrody przyznawali dotychczas: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Sportu i Turystyki. W III edycji "Życie w Architekturze" nagrody główne wręczał Premier Jerzy Buzek, a w VII - Grand Prix Prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa.   

Brama Poznania/PMX