Światło, które łączy, dotarło do Poznania

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania, odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Otrzymali je również mieszkańcy Poznania zgromadzeni na Starym Rynku w niedzielne popołudnie.

Betlejemskie Światło Pokoju w Poznaniu - grafika artykułu
Betlejemskie Światło Pokoju w Poznaniu

- Betlejemskie Światło Pokoju to symbol braterstwa, jedności, miłości i ciepła. Cieszymy się, że co roku poznańscy i wielkopolscy harcerze i harcerki dostarczają nam to światełko, które trafia do Polski w groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem - mówił Mariusz Wiśniewski. -  Życzymy wszystkim dobrych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Niech to światło betlejemskie, które za sprawą harcerzy trafi do poznańskich domów, dawało wszystkim mieszkańcom, zwłaszcza tym którzy są samotni, potrzebują wsparcia lub pomocy, dużo nadziei i sił na wszystkie kolejne dni - dodał zastępca prezydenta Poznania.

Przed przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju na schodach Ratusza od godziny 16 rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu Semplicze. Równocześnie w pobliskiej Farze odbywała się specjalna msza święta skąd, po jej zakończeniu, harcerze, władze miasta i zaproszeni goście przeszli na Stary Rynek.

- Światło przywiezione z Betlejem przez skautów austriackich pielgrzymuje już po całej Europie. Dotarło także do Poznania, aby rozświetlić mrok i zaznaczyć tegoroczne hasło - "Światło które łączy". Niech ten płomień rozświetla nasze serca, jako znak braterstwa, jedności i pokoju. Niech będzie symbolem łączącym nas z odległym, a jakże bliskim Betlejem - mówił przedstawiciel Związku Harcerstwa Polskiego.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Idea całej akcji jest prosta - każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie transportowane jest ono do Wiednia, gdzie przekazywane jest dalej mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z innych krajów europejskich.

W Polsce światełko zapłonie już po raz 28. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.