Szkoła tolerancji

Jak przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniom? W jaki sposób bronić zasad równości i uczyć szacunku dla różnorodności? To najważniejsze problemy poruszane  podczas szkolenia  "Edukacja na rzecz różnorodności", zorganizowanego dla nauczycieli poznańskich szkół przez Martę Mazurek, pełnomocnika Prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Szkolenie "Edukacja na rzecz różnorodności", dla nauczycieli poznańskich szkół. - grafika artykułu
Szkolenie "Edukacja na rzecz różnorodności", dla nauczycieli poznańskich szkół.

- Postanowiłam zorganizować to szkolenie, ponieważ mam sygnały, z których wynika, że z tolerancją w szkołach nadal bywają problememy. Chciałabym, by poznańskie placówki oświatowe przyczyniały się do budowania społeczeństwa otwartego, by o tolerancji mówiło się głośno nie tylko podczas lekcji wychowawczej, ale też na plastyce czy zajęciach z języka polskiego - przekonywała Marta Mazurek.

- W naszej szkole spotykam się z zagrożeniami wykluczeniem ze względu na biedę. Chciałabym wiedzieć, jak zachowywać się w tego typu sytuacjach - mówiła przed rozpoczęciem szkolenia Joanna Iwicka z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu.

Z oznakami braku toleracji i przypadkami znęcania nad słabszymi ma do czynienia w swojej pracy Iwona Knopp z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.

- Bywa, że nasi mniej niepełnosprawni uczniowie znęcają się nad tymi, którzy są niepełnosprawni w większym stopniu. Chcemy z tym walczyć. Chciałabym poznać przepisy, które pozwolą uświadomić podopiecznym, że nie można znęcać się nad słabszymi - deklarowała Iwona Knopp.

- Cieszę się, że organizuje się dla nas tego typu warsztaty. Mam nadzieję, że dostanę tutaj narzędzia, które będą pomocne w trudnych sytuacjach, a takie się zdarzają. Trzeba je "przepracować" z całą klasą i dlatego każdy nauczyciel powinien wiedzieć, jak się zachować w obliczu poważnych problemów - dodała Magdalena Jurczyk-Maciuszonek z Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

- Podczas spotkania chciałam przede wszystkim pokazać dyrektorom i nauczycielom szkół, jakimi instrumentami prawnymi dysponują, by bronić w swoich  placówkach zasad równości. Młodzież często nie wie, że prześladując, przezywając czy hejtując rówieśników po prostu łamie prawo i może ponieść za to konsekwencje - wyjaśnia prowadząca szkolenie dr Violetta Kopińska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uczestnicy szkolenia zapoznali się też z listą fundacji i innych instytucji działających na rzecz toleracji, do których mogą się zgłosić, jeśli w ich placówkach wystąpią problemy z nią związane.

Ola Miedziejko/Wydział Oświaty