Wiesław Myśliwski z nagrodą im. Adama Mickiewicza

Kapituła Konkursu Poznańskiej Nagrody Literackiej zdecydowała: nagrodę im. Adama Mickiewicza dostanie w tym roku Wiesław Myśliwski - wybitny prozaik i dramaturg. Ogłoszono też nominowanych do stypendium im. Stanisława Barańczaka. To Tomasz Bąk, Mira Marcinów i Dawid Szkoła.

Poznańska Nagroda Literacka od pięciu lat przyznawana jest w dwóch kategoriach - grafika artykułu
Poznańska Nagroda Literacka od pięciu lat przyznawana jest w dwóch kategoriach

Poznańska Nagroda Literacka od pięciu lat przyznawana jest w dwóch kategoriach - to nagroda im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W 2014 roku ustanowili ją wspólnie Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM.

- Po pięciu latach od ufundowania Poznańskiej Nagrody Literackiej możemy powiedzieć, że był to doskonały pomysł  - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Teraz nadszedł czas na rozszerzenie formuły tego projektu. Dlatego chciałbym złożyć pokłon Stanisławowi Barańczakowi, najlepszemu tłumaczowi Szekspira i ustanowić również nagrodę za najlepsze tłumaczenie literatury. Wierzę, że tę inicjatywę wesprą również władze UAM i samorządu wojewódzkiego. Wstępnie rozmawiałem też już z potencjalnym sponsorem.

W tym roku laureatem nagrody im. Adama Mickiewicza został Wiesław Myśliwski, wybitny polski pisarz, autor takich dzieł jak "Traktat o łuskaniu fasoli", "Ostatnie rozdanie" czy "Ucho igielne". Nazwisko laureata ogłosił prof. Andrzej Lisicki, rektor UAM, a wybór uzasadnił prof. Piotr Śliwiński.

- Myśliwski przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, mówiąc o sprawach ważnych w sposób przemyślany, konsekwentny i nowatorski - mówił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. - To nie jest pisarz poczciwy. To pisarz wyrafinowany, który jednak wyrafinowaniu nie pozwolił stać się estetycznym bożkiem.

Do nagrody - stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowani zostali: Tomasz Bąk, Mira Marcinów i Dawid Szkoła.

Tomasz Bąk jest autorem trzech książek poetyckich: "Kanada", "[beep] Generation" i "Utylizacja. Pęta miast". Jest laureatem Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za debiut roku.

Mira Marcinów to filozofka, psycholożka i publicystka, autorka trzech książek, w tym "Historii polskiego szaleństwa". Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, jest laureatką wielu stypendiów dla młodych naukowców.

Dawid Szkoła ma w dorobku literackim trzy książki: "Eseje", "Ciemno, coraz ciemniej" i "Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu". Publikował swoje teksty w wielu literackich miesięcznikach, od kilku lat prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nagroda im Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast stypendium im Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Oba wyróżnienia zostaną uroczyście przyznane podczas Gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się 15 maja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek oraz Anna Bikont, a laureatami nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka  - Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda i Szczepan Kopyt.

AW