Poznań laureatem konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2010 w dziedzinie współpracy z organizacjami pozarządowymi

W Warszawie odbyła się dzisiaj, 20 października, uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2010 w dziedzinie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zwycięzcami w kategorii miast na prawach powiatu zostali ex aequo Poznań i Warszawa. W gali uczestniczył prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

. - grafika artykułu
.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy m.in. z Collegium Civitas, Siecią Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Instytutem Spraw Publicznych, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich i Związkiem Miast Polskich.

W kategorii miast na prawach powiatu do finału zakwalifikowano pięć projektów, w tym dwa z Poznania. Zwycięzcami konkursu zostali ex aequo Poznań i Warszawa. Nagrodzony został poznański projekt Posłuchaj mnie - dziecko dotknięte przemocą pod specjalną ochroną  oraz warszawski Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT. Wyróżnienie otrzymał także poznański projekt Program przeciwdziałania procederowi żebractwa na terenie miasta Poznania w latach 2008-2010.

Warto podkreślić, że podczas podsumowania konkursu Jakub Wygnański, szef Stowarzyszenia KLON/JAWOR, przedstawił rezultaty prowadzonego od lat obserwatorium współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi "Przyjazny samorząd". Wskaźniki wynikające z tego monitoringu potwierdzają rezultaty konkursu - w przyjętej przez obserwatorium skali ocen Poznań jest wśród liderów.

Zwycięskie projekty Poznania to:

"Program przeciwdziałania procederowi żebractwa na terenie miasta Poznania na lata 2008- 2010"

Celem programu jest ograniczenie liczby osób żebrzących poprzez zwiększenie świadomości społeczności lokalnej na temat konsekwencji tego typu zachowań, zwiększenie dostępu do informacji o możliwościach uzyskania wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych, jak również zwiększenie dostępu do istniejących form zatrudnienia oraz poprawa funkcjonowania społecznego. Projekt został opracowany i wdrożony przez interdyscyplinarny Zespół Projektowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji publicznych i pozarządowych, które w swojej działalności stykają się z problemem żebractwa.

"Posłuchaj mnie - dziecko dotknięte przemocą pod specjalną ochroną"

Projekt zakłada wzmocnienie systemu ochrony dziecka dotkniętego przemocą seksualną w Poznaniu oraz w miastach partnerskich projektu - Assen w Holandii i Wilnie na Litwie. W projekcie wypracowano procedurę współpracy pomiędzy instytucjami/organizacjami zaangażowanymi w prawne i psychologiczne etapy pracy z dzieckiem wykorzystywanym seksualnie oraz   stworzono i przetestowano szkolenie adresowane do nauczycieli przedszkola, dotyczące rozpoznania i pierwszej interwencji w przypadku podejrzenia przemocy seksualnej wobec dziecka. Opracowano także wzorcową metodologię przesłuchiwania dziecka wykorzystywanego seksualnie.

Projekt realizowany był w oparciu o silne partnerstwo lokalne. Urząd Miasta Poznania pełnił rolę lidera i koordynatora ds. prawno-organizacyjnych, koordynatorem merytorycznym prac był Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka. Partnerstwo tworzyli także Komenda Miejska Policji, Sąd Okręgowy, Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Centrum Innowacji Społecznej Fundacja SIC!.