Gleby: tabl. 17, tab. 3; ppm = mg/kg = g/t

Osady wodne: tabl. 38, tab. 4; ppm = mg/kg = g/t

Wody powierzchniowe: tab. 5; ppb = µg/dm3

Zawartość niklu w glebach badanego terenu jest niska - przeciętnie poniżej 2 mg/kg, a jego zmienność dla 95% badanych gleb mieści się w granicach < 2-10 mg/kg. Stwierdzona ilość niklu jest znacznie niższa od średniej dla użytkowanych rolniczo gleb Polski - 6 mg/kg (Kabata-Pendias, Pendias, 1999).

Wyraźnie wzbogacone w nikiel są gleby dzielnic Poznania o zwartej zabudowie, a stopień ich zanieczyszczenia rośnie w kierunku centrum. Maksymalną zawartość niklu (485 mg/kg) stwierdzono w rejonie ulic Zawady i Nowe Zawady. Gleby obszarów o zwartej zabudowie oraz parków i trawników miejskich zawierają przeciętnie 7-8 mg/kg niklu, gleby lasów 2 mg/kg, a gleby pól - 4 mg/kg. Identyczną zawartość średnią dla gleb pól uprawnych stwierdzono w badaniach Czekały i Jakubus (1997).

Poza Poznaniem podwyższone koncentracje niklu w glebach obserwuje się na terenie niektórych miejscowości (Luboń, Swarzędz, Kórnik, Szreniawa, Komorniki, Skórzewo, Rokietnica i in.), co może wskazywać, że źródłem tego metalu są pyły niskich emisji ze spalania węgla kamiennego.

Tło geochemiczne niklu w osadach wodnych arkusza zawiera się w granicach < 2-9 mg/kg. Jego podwyższone koncentracje (>9 mg/kg) występują w obrębie uprzemysłowionych i gęsto zabudowanych części miasta. Maksymalną zawartość niklu (488 mg/kg) zanotowano w osadzie niewielkiej sadzawki przy ulicy Sucholeskiej w Suchym Lesie. Do wysokich należy zaliczyć koncentracje niklu w aluwiach Piaśnicy i Pokrzywki (w rejonie ul. Krzywoustego) - odpowiednio 33 mg/kg i 62 mg/kg, wzbogaconych również w miedź, rtęć, ołów i cynk.

Najmniej niklu stwierdzono w osadach jezior (mediana 3 mg/kg), w aluwiach Kanału Mosińskiego (mediana < 2 mg/kg) i Warty (mediana 3 mg/kg).

Ze względu na zbyt wysoką granicę oznaczalności niklu w wodach (5 µg/dm3 ) nie jest możliwe określenie jego tła geochemicznego. W wodach czystych rzek zawartość tego pierwiastka wynosi około 1 µg/dm3 (Kabata-Pendias, Pendias, 1999), choć w wielu rzekach zachodniej Europy dochodzi nawet do koncentracji 75 µg/dm3..

W pojedynczych próbkach na obszarze badań stwierdzano zawartości >5 µg/dm3 niklu.

Wyraźnie anomalne zanieczyszczenia antropogeniczne występują w wodzie niewielkiej sadzawki obok komunalnego wysypiska odpadów w Suchym Lesie (27 µg/dm3 ) oraz w wodzie niewielkiego cieku (lewego dopływu Warty) koło Umultowa w północnej części Poznania, w pobliżu nieczynnego wysypiska odpadów (20 µg/dm3). ).

Załączniki

sieci społecznościowe