Męczennica cielista (Passiflora incarnata) została ogłoszona Zielem Roku 2007

Zaszczytny tytuł zostanie ogłoszony oficjalnie 15 sierpnia w Święto Matki Bożej Zielnej i Dnia Zielarza w Klęce (woj. wielkopolskie).

Roślinę leczniczą roku od trzynastu lat wybierają firmy należące do jednego z niemieckich holdingów, który prowadzi działalność m.in. w Klęce. O wyborze decyduje zawsze stopień zainteresowania daną rośliną ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz poziom nadziei na jej skuteczność w leczeniu chorób.

Męczennica rośnie w lasach tropikalnych obu Ameryk. Odkryli ją zakonnicy hiszpańscy, którzy uznali tę roślinę za znak dany od Boga, nakazujący im nawracanie Indian. Kwiaty męczennicy skojarzyły się Hiszpanom z symbolami męki Chrystusa, gdyż w ich budowie istotnie można dopatrzyć się podobieństwa do korony ciernistej i gwoździ.

Tegoroczne Ziele Roku jest krzewem pnącym, przypominającym winorośl. Jego łodyga osiąga długość do 10m. Posiada piękne, trójklapowe liście, z kącików których wyrastają wąsy czepne. Dzięki nim cała roślina może się wspinać i opierać na innych drzewach oraz krzewach. Jej owocem jest jadalna jagoda wielkości kurzego jaja. Surowcem zielarskim są fragmenty łodyg, liści, wąsów, kwiatów i owoców męczennicy.

Męczennicę można stosować w stanach niepokoju nerwowego, przy problemach z bezsennością, ponieważ kompleks związków tej rośliny działa na ośrodki podkorowe mózgu, zmniejszając ich wrażliwość. Ziele pomaga też w leczeniu histerii u dzieci oraz przy dolegliwościach okresu przekwitania. Jednak w stosowaniu męczennicy trzeba zachować umiar, bo przy przedawkowaniu jej preparatów mogą wystąpić bóle głowy i zaburzenia widzenia.

Przed wojną sezon zbioru ziół rozpoczynał się po dniu św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), a kończył - w dniu Matki Bożej Zielnej (15 sierpnia). Najważniejsze w ówczesnym lecznictwie zioła zbierano w tym właśnie okresie i dopiero od momentu poświęcenia można było je stosować dla celów leczniczych.

Do ziołowej wielkiej piątki stosowanej od stuleci po dzień dzisiejszy należy rumianek, mięta, dziurawiec, melisa i szałwia.

W poprzednich latach roślinami roku były: miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, karczocha, aloes, aronia, czarci pazur, żeń-szeń i tymianek.

Źródło

PAP - Nauka w Polsce