Powstał pierwszy na świecie stadion zasilany energią słoneczną

W tajwańskim Kaohsiung powstał stadion sportowy zasilany wyłącznie za pomocą energii słonecznej. Konstruktorzy postanowili skorzystać z energii odnawialnej i zapewnić za jej pomocą działanie wszystkich urządzeń elektrycznych na głównym stadionie, zbudowanym na tegoroczne The World Games 2009.

Energia elektryczna uzyskana ze światła słonecznego zasili w całości wszystkie urządzenia niezbędne do funkcjonowania stadionu, dostarczy ponadto 80% mocy energetycznej dla okolicznych mieszkańców w dniach, gdy stadion nie będzie używany.

8844 paneli, a ich ogniwa fotowoltaiczne będą w stanie wygenerować z promieni słonecznych aż 1.14GWh energii elektrycznej rocznie. Skorzystanie z odnawialnego źródła energii pozwoli zredukować emisję 660 ton dwutlenku węgla w skali roku.

Wszystkie elementy użyte w głównej części stadionu to materiały w 100 procentach nadające się do ewentualnego powtórnego użycia.

Supernowoczesny obiekt zajmie łącznie 19 hektarów. Wokół głównego stadionu mogącego pomieścić docelowo 55 tys. widzów, powstanie zielona strefa, w skład której wejdą parki z bujną roślinnością, staw oraz ścieżki rowerowe.
Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 150 mln dolarów.