W 2006r. odkryto 52 nowe gatunki zwierząt i roślin na Borneo

Co najmniej 52 nowe gatunki zwierząt i roślin odkryli w ciągu ostatniego roku naukowcy na wyspie Borneo - poinformowało WWF International. Wśród odkrytych organizmów było m.in.
- 30 gatunków ryb - w tym miniaturowa, która jest drugim co do wielkości najmniejszym kręgowcem świata,
- 3 gatunki żab o jaskrawozielonych oczach i 2 żaby nadrzewne,
- 16 gatunków imbiru,
- 3 gatunki drzew.
Większa część Borneo jest pokryta jednym z ostatnich lasów deszczowych na świecie. W centrum wyspy znajduje się las tropikalny o powierzchni 220 000 km2. Jest on jednak zagrożony z powodu pozyskiwania kauczuku i oleju palmowego.

Łącznie w ciągu minionych 10 lat odkryto na wyspie Borneo 361 nowych gatunków, w tym 50 roślin. W sumie występuje tu aż 15 tysięcy gatunków roślin. Nowy raport organizacji WWF ostrzega przed tym, że wylesienia pierwotnych lasów w centralnej części wyspy grożą zniszczeniem tysięcy nieznanych jeszcze ludzkości gatunków roślin i zwierząt. W środkowej, trudno dostępnej części wyspy, podzielonej między Indonezję, Malezję i Brunei, miejsce dawnych lasów w szybkim tempie zajmują wielkoobszarowe plantacje.
WWF przygotowuje projekt pod nazwą Heart of Borneo (Serce Borneo) polegający na stworzeniu sieci obiektów chronionych zajmujących obszar ponad 350 tysięcy kilometrów kwadratowych (więcej niż wynosi powierzchnia Polski).