Rusza pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów BIO w Poznaniu

W II kwartale 2017 roku, w kilku rejonach Poznania (mapka poniżej) zostanie wprowadzony pilotażowy system zbiórki odpadów biodegradowalnych, obejmujący tylko zabudowę jednorodzinną.

Mieszkańcy wytypowani do pilotażowego programu otrzymają list ze szczegółowymi informacjami dot. zasad selektywnej zbiórki odpadów BIO i samego pilotażu. Od 25 maja br. sukcesywnie wyposażani będą w specjalne pojemniki odpadów BIO.

Częstotliwość odbierania odpadów biodegradowalnych będzie zgodna z dotychczasowym harmonogramem odbioru odpadów (www.goap.org.pl).

Mapa - grafika artykułu
Mapa

Od kilku lat obowiązują w Polsce nowe zasady segregowania odpadów, zgodnie z którymi osobno zbieramy makulaturę, plastiki, szkło i odpady zielone, a wszystkie pozostałe odpady wyrzucane są do jednego pojemnika. Do tej pory trafiały tam również odpady kuchenne, przez co marnował się ukryty w nich ogromny potencjał. Mając to na uwadze, a także fakt, że Unia Europejska wymaga od państw członkowskich prowadzenia odrębnej zbiórki bioodpadów, Związek Międzygminny "Gospodarka odpadami Aglomeracji Poznańskiej" wraz z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu postanowili dać mieszkańcom możliwość selektywnej ich zbiórki. Dlatego już w II kwartale br. w kilku rejonach Poznania (mapka poniżej) zostanie wprowadzony pilotażowy system zbiórki odpadów biodegradowalnych, obejmujący tylko zabudowę jednorodzinną.

BEZ DODATKOWYCH KOSZTÓW

Należy podkreślić, iż wprowadzenie pilotażowej zbiórki bioodpadów nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla osób w niej uczestniczących. Mieszkańcom, którzy zadeklarowali chęć segregowania odpadów, zostaną nieodpłatnie, na czas trwania programu pilotażowego (do końca listopada 2017 r), dostarczone 240-litrowe pojemniki na bioodpady. Pojemniki te wyposażone są w specjalne, podwójne dno - przystosowane do zbiórki tego typu odpadów. Ponadto posiadają system wentylacji, co zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Rozmiar tego pojemnika pozwoli na zbieranie w nim zarówno odpadów zielonych (dotychczas zbieranych w workach), jak i odpadów kuchennych (resztki żywności, obierki i skórki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, niewykorzystane wyroby piekarskie, fusy po kawie i herbacie). Ważne, by do takich pojemników nie trafiały resztki mięsa, kości i odchodów zwierząt, ziemia, kamienie i popiół. Warto dodać, że nadwyżkę bioodpadów będzie można wrzucić do worka, który następnie trzeba będzie wystawić obok pojemnika w dniu odbioru odpadów.

Pilotażowa zbiórka bioodpadów potrwa do listopada br. Natomiast już od stycznia 2018 r. - zgodnie z uchwałą ZM GOAP - w regionie II, w tym w całym Poznaniu, wystartuje zbiórka odpadów BIO, a mieszkańcy będą musieli zapewnić sobie takie pojemniki. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali udział w programie pilotażowym, będą mogli wykorzystywany przez siebie pojemnik odkupić. Pozostali mieszkańcy, jeśli wyrażą chęć, będą mogli zakupić pojemnik pochodzący z pilotażowego programu, oczywiście, jeśli ZZO Poznań będzie dysponowało takimi pojemnikami.

Równolegle przeprowadzona będzie szeroka kampania edukacyjna w tych sektorach Poznania, które są objęte pilotażem. W ramach kampanii powstał film promujący https://www.youtube.com/watch?v=NIdhmRQ9KtY

Mieszkańcy wybranych sektorów otrzymają list wraz z ulotką informacyjną opisującą zasady pilotażowego programu. W przypadku wątpliwości można zadzwonić na specjalną infolinię - 731 309 376.

Ponadto planowane są spotkania informacyjne z mieszkańcami. Przeprowadzone zostaną również  konkursy dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół podstawowych w poszczególnych sektorach. Pierwszy dla przedszkolaków został już ogłoszony.

Więcej informacji w specjalnej zakładce na stronie www.odpady.poznan.pl.