9 edycja akcji "Trzymaj ciepło"

Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Trzymaj ciepło"

badanie 1 - grafika artykułu
badanie termowizyjne 1

Każde ciepło, które emituje budynek na zewnątrz, powoduje zwiększanie ilości paliwa, którym ogrzewamy dane miejsce. Najgorsza sytuacja jest w budynkach, w których ogrzewanie jest na paliwo stałe. Zwiększona emisja ciepła na zewnątrz powoduje także zwiększoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, pyłów PM10 i innych, które są szkodliwe dla zdrowia - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. - W związku z tym termomodernizacja, przeprowadzanie badań tych miejsc i elementów budynków, które faktycznie generują zwiększone straty ciepła, jest niezwykle ważna. Akcja "Trzymaj ciepło" jest zarówno dla Miasta Poznań, jak i jego mieszkańców, bezkosztowa. Całość pokrywa partner, firma Veolia.

W trakcie ośmiu sezonów grzewczych przebadano łącznie 3729 budynków jednorodzinnych i 140 kamienic. Zainteresowanie mieszkańców projektem stale jest bardzo duże, a chętnych do udziału w badaniach jest zawsze więcej niż dostępnych miejsc.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na fakt, że straty ciepła w budynkach obciążają budżety mieszkańców i powodują niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Akcja ruszyła w samo południe

Podczas tegorocznej edycji akcji "Trzymaj ciepło" przebadanych zostanie 500 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 10 kamienic z rejonu Starego Miasta i Chwaliszewa, Wildy oraz Łazarza.

Dziewiąta edycja akcji "Trzymaj ciepło" rozpocznie się 30 listopada 2017 r., o godz. 12.00, kiedy to uruchomiona zostanie rejestracja uczestników. Właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i administratorzy kamienic mogą zgłosić się za pośrednictwem Internetu na stronie projektu w zakładce "Trzymaj ciepło" oraz www.trzymajcieplo.pl

- Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to powinniśmy rozpocząć badania w połowie przyszłego tygodnia - informuje Paweł Grzybowski, organizator projektu "Trzymaj ciepło". - Ze względów technicznych badania prowadzane będą w dni robocze, w godzinach 17:00-21:00, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Temperatury powietrza powyżej +3 °C, opady - zwłaszcza deszczu i duże nasłonecznienie elewacji - stanowią utrudnienie w przeprowadzeniu badań.

Po przeprowadzonych badaniach każdy z właścicieli nieruchomości otrzyma w terminie 14 dni obszerny raport, który będzie zawierał termogram budynku z opisem ewentualnych nieprawidłowości w tzw. warstwie cieplnej budynku. Dzięki termogramom możliwe jest zaplanowanie działań zmniejszających zużycie energii: termomodernizację budynku, wymianę okien lub inne działania.

- Pracownicy firm przeprowadzających badania nie pobierają żadnych opłat od właścicieli nieruchomości, ani też nie żądają okazania dokumentów tożsamości czy tytułu własności budynku - przypomina Paweł Grzybowski.

Badania efektywne

Z ankiet rozesłanych do uczestników wynika z nich, że 38% ankietowanych przeprowadziło prace termomodernizacyjne po wskazaniu im "słabych punktów". 76% spośród realizujących działania naprawcze dostrzega w perspektywie 10 lat zwrot poniesionych nakładów, dzięki osiągniętym oszczędnościom, w tym 28% już w ciągu od roku do 3 lat.

"Trzymaj ciepło" to organizowany przez Miasto Poznań wspólnie z partnerami, Veolia Energia Poznań S.A. i Veolia Energia Poznań ZEC S.A., program bezpłatnych dla mieszkańców badań termowizyjnych budynków wraz z akcją edukacyjno-informacyjną na rzecz działań i zachowań energooszczędnych oraz proekologicznych - zgodnie z zasadą "myśl globalnie, działaj lokalnie".

W grudniu 2015 roku projekt "Trzymaj ciepło" uznany został przez Ministra Środowiska za najlepszy spośród 294 przedsięwzięć w kategorii edukacja ekologiczna w konkursie "Zielone miasta - w stronę przyszłości".

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe