30 lipca weszła w życie ustawa z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 130, poz. 1087).

Ustawa z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 130, poz. 1087) reguluje gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi.

Nowelizacja przedmiotowej ustawy wprowadziła zmiany dotyczące nowych pojęć, doprecyzowała zasady, na jakich odbywa się gospodarowanie poszczególnymi wodami, a także wprowadziła pełne przepisy regulujące procedurę oddawania w użytkowanie obwodu rybackiego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1a - sprawy własności wód oraz gruntów pokrytych wodami, a także zasady gospodarowania tymi składnikami w odniesieniu do majątku Skarbu Państwa reguluje przedmiotowa ustawa. Dodano także ust. 4 o nastepującym brzmieniu: "Gospodarowanie wodami jest prowadzone w taki sposób, aby działając w zgodzie z interesem publicznym, nie dopuszczać do wystąpienia możliwego do uniknięcia pogorszenia ekologicznych funkcji wód oraz pogorszenia stanu ekosystemów lądowych i terenów podmokłych bezpośrednio zależnych od wód (art. 1 ust. 4).

Kolejne zmiany zawiera art. 5 ust. 3, przedstawiający podział wód śródlądowych na płynące, do których zalicza się wody:

  1. w ciekach naturalnych, kanałach oraz w źródłach, z których cieki biorą początek,
  2. znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych,
  3. znajdujące się w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących,

oraz stojące, do których zalicza się wody znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi wodami płynącymi.

W art. 9 wprowadzono zmiany dotyczące definicji ścieków, m.in.bytowych, pod którymi rozumie się ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków. W przypadku pojęcia: urządzenia wodne, został wyszczególniony ich podział na:

  1. budowle: piętrzące, upustowe, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także poldery przeciwpowodziowe, kanały i rowy,
  2. zbiorniki, obiekty zbiorników i stopni wodnych,
  3. stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków, rekreacji lub innych celów,
  4. obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz podziemnych,
  5. obiekty energetyki wodnej,
  6. wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód lub urządzeń wodnych oraz wyloty urządzeń służące do wprowadzania wody do wód lub urządzeń wodnych.

Korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich zależnych, a także marnotrawstwa wody, marnotrawstwa energii wody, ani wyrządzać szkód (art. 31 ust. 2). Każdy zakład produkcyjny, który przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia wód, powinien liczyć się z tym, że będzie zobligowany do poniesienia części kosztów związanych z odprowadzonymi zanieczyszczeniami (art. 22 ust. 2).

Nowelizacja ustawy wprowadziła także cele środowiskowe (art. 38 ust. 2), a także uściśliła zasady gospodarowania poszczególnymi wodami, wg których np. do pobierania pożytków z wód w urządzeniu wodnym przeznaczonym do chowu lub hodowli ryb i usytuowanym na publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących jest uprawniony jego właściciel. Natomiast do pobierania pożytków, w drodze rybackiego korzystania z wód sztucznego zbiornika wodnego usytuowanego na publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących, jest uprawniony dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej (RZGW), w przypadku kiedy utrzymanie i gospodarowanie wodą w tym zbiorniku należy do jego zadań.

W nowej ustawie Prawo wodne uzupełniono kwestię oddawania w użytkowanie obwodu łowieckiego, które ma następować w drodze konkursu ofert, za opłatą roczną, na czas nie krótszy niż 10 lat, na podstawie umowy podpisanej przez dyrektora RZGW.