Debata w sprawie jakości powietrza

24 czerwca odbyła się debata na temat jakości powietrza w Poznaniu, zorganizowana przez Pana Prezydenta Macieja Wudarskiego. Debata miała charakter otwarty, a dedykowana była wszystkim zainteresowanym stanem jakości powietrza w Poznaniu, w tym także organizacjom pozarządowym.

Debata - 24.06.2016 - grafika artykułu
Debata - 24.06.2016

Debata rozpoczęła się o godzinie 9.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania. Pan Prezydent powitał uczestników, przedstawił założenia debaty oraz przybliżył omawiane zagadnienia. Pani Hanna Grunt - Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przedstawiła rolę Funduszu we wspieraniu działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

W programie debaty poruszono zagadnienia dotyczące monitoringu oceny jakości powietrza i systemu alarmowego, programy i możliwości wspierania działań, program KAWKA, zagadnienia związane z transportem, działania z zakresu szeroko prowadzonej edukacji ekologicznej.

Otwarty charakter debaty zachęcił mieszkańców do aktywnego udziału w spotkaniu - wzięło udział ponad 70 uczestników. Debatę podzielono na 5 bloków tematycznych, po których uczestnicy spotkania, w tym mieszkańcy Poznania, przedstawiali w trakcie dyskusji nurtujące ich problemy i zagadnienia.

W debacie udział wzięło wielu specjalistów oraz przedstawicieli instytucji uczestniczących w konkretnych działaniach dla poprawy jakości powietrza w Poznaniu. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP, Leszek Kurek przybliżył efekty programu KAWKA, realizowanego od 2015 r. W ramach dofinansowania wymiany pieców zlikwidowano w ścisłym centrum Miasta 164 piece, a w roku bieżącym zakłada się likwidację kolejnych 500. Największym zainteresowaniem cieszy się modernizacja na system gazowy. Jednocześnie Dyrektor Leszek Kurek podkreślił, że jakość powietrza w Poznaniu jest z roku na rok coraz lepsza, ale ponieważ normy są coraz bardziej rygorystyczne, musimy wszyscy włożyć wiele pracy w ograniczanie emisji i spełnianie nowych standardów.

Miasto planuje w najbliższym czasie uruchomienie mobilnej aplikacji dotyczącej jakości powietrza i ekoprognoz dla Poznania, dostępnej dla wszystkich użytkowników smartfonów. Planuje się również zaangażowanie lokalnych mediów w przekazywaniu mieszkańcom natychmiastowych informacji o zagrożeniach związanych z ewentualnymi przekroczeniami norm jakości powietrza.

Komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania, Waldemar Matuszewski poinformował, że powietrze zanieczyszczają również poznaniacy, spalający odpady w piecach. Omówił regulacje prawne rozszerzenia uprawnień dla funkcjonariuszy do przeprowadzania kontroli na posesjach, obejmujących również sprawdzanie wyposażenia nieruchomości w pojemniki na odpady.

W ramach ochrony powietrza Miasto planuje dalszą rozbudowę systemu roweru miejskiego, przy równoczesnym inwestowaniu w niskoemisyjną publiczną komunikację miejską.