5 letni Program Pomocy Warcie: "JEST TEGO WARTA"

Rozpoczęło się zarybianie Warty w ramach przedsięwzięcia dofinansowanego z WFOŚiGW w Poznaniu pt.: Rewitalizacja rzeki Warty poprzez zarybienie gatunkami cennymi, budowę gniazd tarłowych oraz proces monitoringu środowiska w związku z masowym śnięciem ryb.

Akcja zarybiania to część 5-letniego projektu JEST TEGO WARTA, w ramach którego realizowany jest szereg działań ożywiających rzekę.

logo - grafika artykułu
Logo projektu

W ramach 5 letniego Programu Pomocy Warcie: "JEST TEGO WARTA" przewidziano:

1. Oczyszczanie rzeki.

2. Kilkuletnie zarybianie.

3. Budowę gniazd tarłowych, by pomóc również w naturalny sposób odrodzić się rzece.

4. Zarybienie tarlakami sandacza.

5. Nadzór środowiskowy.

6. Ochronę starorzeczy.

Fundacja Ratuj Ryby we współpracy z poznańskimi instytucjami oraz firmami rozpoczęła realizację programu. W ramach pierwszego zarybiania Warty wpuszczono ok. 1 mln narybku (m.in. certa, świnka, miętus, boleń, kleń, jaź, szczupak, brzana).

Program, poza zarybieniami oraz ww. punktami przewiduje również opiekę nad starorzeczami w postaci budowy gniazd dla sandaczy, zarybienia tarlakami oraz opiekę i ich monitoring. Na te potrzeby został uruchomiony projekt MILIARD SANDACZY DLA WARTY, który zakłada 3 letnie działanie na 3 starorzeczach w okolicy Poznania. W tym celu uruchomiono również akcję: ADOPTUJ SANDACZA, ADOPTUJ BOLENIA oraz inne wybrane przez Was gatunki.

Cały czas trwa równolegle Program ECO EDUKACJA oraz ECO REJSY. Cel jest ten sam - pokazać piękno przyrody, przypomnieć proste zasady panujące w naturze oraz zachęcić wszystkich korzystających z jej zasobów do pomocy w jej odbudowaniu. Z programu ECO EDUKACJA korzystają dzieci w przedszkolach, szkołach, zielonych szkołach oraz miasta i gminy, które chętnie organizują edukacyjno-ekologiczne zajęćia dla dzieci.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.ratujryby.pl/.